Zavřít reklamu

Významný klimatologický projekt chce využít GPS vašeho telefonu se systémem Android ke zlepšení předpovědi počasí. Všechny naše telefony totiž obsahují řadu senzorů, které každý den vykonávají svou práci, aniž bychom o tom možná věděli. Jistě tušíte, že má váš telefon GPS a biometrické senzory, mnoho chytrých telefonů má ale také barometr pro měření tlaku vzduchu a několik z nich dokáže měřit i teplotu okolního vzduchu. 

Celosvětový klimatologický projekt Camaliot má za cíl tato data ze senzorů telefonů se systémem Android propojených se satelity využít ke zlepšení předpovědi počasí. Financuje jej Evropská vesmírná agentura (ESA) a výsledkem má být zlepšení přesnosti předpovědi počasí. Součástí projektu se můžete stát i vy, tedy pokud máte zařízení alespoň se systémem Android verze 7.0 nebo novější a telefon s možností satelitní navigace.

Zařízení pak bude zaznamenávat informace ze senzorů ale také sílu signálu a vzdálenost mezi jednotlivými satelity. Výzkumníci věří, že z těchto satelitních signálů mohou získat ještě více informací o atmosférických podmínkách, jako například změny vlhkosti atd. Tato data pak bude zpracovávat strojové učení k tomu, aby zlepšilo samotnou předpověď. Dalším cílem je ale také sledování ionosférických změn, které by pomohlo monitorovat i kosmické počasí.

Projekt má však do budoucna ještě větší ambice. Pokud se totiž naplno rozeběhne, mohl by také shromažďovat informace ze senzorů zařízení připojených k internetu věcí. K dispozici je také seznam více jak 50 zařízení, které platformu plně podporují. Přítomny jsou nejen zařízení Google Pixel, Xiaomi, Lenovo nebo Oppo, ale samozřejmě i telefony Samsung Galaxy. Konkrétně se jedná o řady Galaxy S9 a novější a Galaxy Note 9 a novější.

Pokud vás projekt zajímá a jste připraveni pomoci zlepšit předpověď počasí i svými daty, můžete si aplikaci Camaliot stáhnout zdarma v Google Play. Jakmile ji začnete používat, budete si moci také prohlížet informace zaznamenávající ostatními uživateli.

Stažení aplikace Camaliot v Google Play

Související články

Dnes nejčtenější

.