Zavřít reklamu

Kyberbezpečnostní společnost Hive Systems zveřejnila zprávu, v níž odhaluje, jak dlouho může průměrnému hackerovi trvat, než „rozlouskne“ hesla, která používáte k ochraně svých nejdůležitějších online účtů. Například použití samotných čísel by mohlo útočníkovi umožnit okamžitě odhalit vaše heslo s délkou od 4 do 11 znaků.

Dalším zajímavým poznatkem je to, že při použití kombinace malých a velkých písmen mohou být hesla s délkou 4–6 znaků prolomena okamžitě. Na hesla skládající se ze 7 znaků mohou hackeři přijít již za dvě sekundy, zatímco hesla s 8, 9 a 10 znaky používající malá i velká písmena mohou být odhalena za dvě minuty, resp. jednu hodinu, resp. tři dny. Prolomení hesla s délkou 11 znaků, které používá velká i malá písmena, už ale může útočníkovi zabrat až 5 měsíců.

I kdybyste zkombinovali malá a velká písmena s čísly, použití hesla složeného pouze ze 4 až 6 znaků není vůbec bezpečné. A pokud byste do této směsice „namíchali“ symboly, bylo by možné prolomit okamžitě i heslo s délkou 6 znaků. Tím se chce říci, že vaše heslo by mělo být co nejdelší, a přidání jednoho písmene navíc může znamenat zásadní rozdíl v zabezpečení vašich osobních dat.

Například heslo s délkou 10 znaků složené z malých a velkých písmen, čísel a symbolů by podle zprávy trvalo vyřešit 5 měsíců. Při použití stejných písmen, čísel a symbolů by prolomení hesla o 11 znacích trvalo až 34 let. Podle expertů z Hive Systems by jakékoli online heslo mělo mít alespoň 8 znaků a obsahovat kombinaci čísel, malých a velkých písmen a symbolů. Jeden ideální příklad za všechny: prolomení 18znakového hesla využívajícího zmíněnou kombinaci může hackerům trvat až 438 bilionů let. Takže už jste si svá hesla změnili?

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější

.