Zavřít reklamu

I když je Samsung světově největším výrobcem paměťových čipů, v oblasti smluvní výroby je s velkým odstupem druhý za tchajwanskou společností TSMC. A situace se podle všeho ani trochu nezlepšuje, alespoň soudě podle výtěžnosti 4nm čipů v jeho továrnách Samsung Foundry.

Během každoročního setkání s akcionáři, které se uskutečnilo začátkem týdne, Samsung uvedl, že pokročilejší polovodičové procesní uzly, jako 4 a 5nanometrové, jsou velmi komplexní a že zabere nějaký čas, než se jejich výtěžnost zlepší. V této souvislosti připomeňme, že nedávno se objevily zprávy, podle nichž je výtěžnost čipu Snapdragon 8 Gen 1 vyráběného 4nm procesem společnosti Samsung Foundry velmi nízká. Konkrétně prý činí pouhých 35 %. Kvůli tomu se údajně (nejen) Qualcomm rozhodl, že si své příští špičkové čipy nechá vyrábět u TSMC. Pokud jsou tyto informace správné, mohl by to být pro korejského obra poměrně velký problém. Jeho plány totiž počítají s tím, že v příštích letech TSMC minimálně dožene.

Zlepšit reputaci Samsungu v této oblasti by mohl jeho 3nm proces, který podle neoficiálních zpráv společnost plánuje spustit na konci letošního roku nebo v roce příštím. U něj použije zbrusu novou technologii GAA (Gate-All-Around), která by podle některých odborníků z branže mohla dramaticky zvýšit výtěžnost. TSMC tuto technologii použít zatím nehodlá.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější

.