Zavřít reklamu

I když je Jižní Korea od Ukrajiny přece jen poměrně daleko, rozhodně to neznamená, že by se Samsungu tamní válečný konflikt nedotýkal. Přímo v Kyjevě má totiž pobočku AI Research Center. Společnost ihned 25. února nařídila svým korejským zaměstnancům pracujícím na Ukrajině, aby se neprodleně vrátili do své domoviny, nebo alespoň vycestovali do okolních zemí. 

Samsung R&D Institute UKRaine byl v Kyjevě založen už v roce 2009. Vyvíjí se zde klíčové technologie, které posilují technologický rozvoj společnosti s cílem zvýšit konkurenceschopnost výrobků Samsung v oblasti bezpečnosti, umělé inteligence a rozšířené reality. Pracují zde významní odborníci, kteří také spolupracují s místními univerzitami a školami a vytváří tak vzdělávací aktivity na vysoké úrovni, čímž se společnost snaží investovat do budoucnosti IT sféry na Ukrajině.

Stejně jako Samsung se zachovaly další korejské společnosti, tedy např. LG Electronics a POSCO. Co se místních zaměstnanců týče, ty by měly pracovat ze svých domovů, pokud je to tedy alespoň trochu možné. Obecně korejské společnosti zatím o stažení svých zaměstnanců z Ruska neuvažují. Pořád se pro ně jedná o velký trh, protože od loňského roku je právě Rusko 10. největší zemí, se kterou Jižní Korea obchoduje. Podíl celkového vývozu zde činí 1,6 % a dovoz poté 2,8 %. 

Samsung má spolu s dalšími jihokorejskými společnostmi LG a také Hyundai Motor v Rusku i své továrny, které prý pokračují ve výrobě. Konkrétně Samsung zde má tu na televizory v Kaluze u Moskvy. Situace se ale vyvíjí každým dnem, takže je možné, že už je také vše jinak a společnosti své továrny uzavřely nebo brzy uzavřou, a to především z pádu měny a případným sankcím z EU.

Zase ty čipy 

Velké společnosti zabývající se výrobou čipů uvedly, že prozatím očekávají jen omezené narušení dodavatelského řetězce v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu, a to díky diverzifikovanému zásobování. Zásadní dopad by to mohlo mít spíše v dlouhodobějším horizontu. Tato krize však už zasáhla akcie technologických společností právě v obavách z dalšího narušení dodavatelského řetězce po loňském nedostatku polovodičových čipů.

Ukrajina dodává na americký trh více než 90 % neonu, který je důležitý pro lasery používané při výrobě čipů. Podle společnosti Techcet, která se zabývá průzkumem trhu, se tento plyn, který je paradoxně vedlejším produktem ruské výroby oceli, na Ukrajině čistí. Rusko je pak zdrojem 35 % palladia používaného ve Spojených státech. Tento kov se využívá mimo jiné v senzorech a pamětech.

Protože ale jisté obavy vyvolala již anexe Krymu v roce 2014, většina společností v určité míře své dodavatele rozdělila tak, aby i v případě znemožnění dodávek z daných zemích mohla, sice v omezené míře, ale pořád fungovat. 

Související články

Dnes nejčtenější

.