Zavřít reklamu

Ať jsou smartphony Samsungu jakkoli skvělé, nemají dobrou pověst, pokud jde o jejich opravitelnost. To by se však již zanedlouho mohlo změnit. Evropská unie se totiž chystá od příštího roku zakázat praxi lepení baterií, což by mohlo znamenat, že už příští telefony řady Galaxy S dosáhnou vyššího skóre opravitelnosti, než na jaké jsme byli v posledních letech zvyklí.

I když ostatní výrobci již do svých smartphonů instalují baterie s vytahovacími očky pro jejich snadné vyjmutí, Samsung si tuto praktiku zatím neosvojil. Nadále tak pokračuje v lepení baterií k tělu mobilních zařízení pomocí adhesiv. Tato praxe má velice negativní dopad na opravitelnost, a co je důležitější, zákazníkům prakticky znemožňuje výměnu baterií vlastními silami. Nemluvě o tom, že to ztěžuje práci servisům a že je takováto výměna dražší. Mimo to jsou lepené baterie větší zátěží pro životní prostředí.

EU, tedy přesněji řečeno Evropský parlament, má v plánu zvýšit podíl recyklovaných surovin používaných v bateriích. Řeč je konkrétně o materiálech jako kobalt, nikl, lithium a olovo. Parlament má za cíl do roku 2026 dosáhnout 90% míry recyklace.

Mezitím chce EU zakázat praxi lepení baterií ve veškeré spotřební elektronice, včetně smartphonů, tabletů, jiných mobilních počítačů, bezdrátových sluchátek, elektrických skútrů a dalších bateriemi poháněných produktů. Jejím cílem je vytvořit udržitelnější trh a podporovat odolná a opravitelná zařízení. To neznamená, že výrobci smartphonů jako Samsung budou nuceni vyrábět zařízení s uživatelsky vyměnitelnými bateriemi. Kromě toho, pokud bude Samsung chtít pokračovat ve svém byznysu v EU, bude muset zajistit, že jeho produkty budou mít po celou dobu jejich životnosti dostatek náhradních baterií. EU totiž chce, aby zákazníci měli možnost nechat si pohodlně opravit svá zařízení a vyměnit jim baterii, a nebyli tak nuceni upgradovat na novější zařízení, když se jim nepodaří najít náhradní díly.

Související články

Dnes nejčtenější

.