Zavřít reklamu

Apple v úterý pořádal jarní akci Peek Performance, na které oznámil řadu nových produktů. Jednalo se o iPhone SE s 5G, nový stolní Mac, externí 5K displej, ale také nový iPad Air 5. generace. Ten si zachovává cenu předchozí generace a je vybaven čipem Apple M1, tedy tím čipem, který pohání i nejnovější iPady Pro, notebooky a stolní počítače.

To, že je iPad Air za 16 490 Kč stejně výkonný jako iPad Pro za 22 990 Kč, jej staví do zajímavé pozice. iPad Pro má lepší displej s frekvencí 120 Hz, větší úložiště s kapacitou 128 GB (základní Air má 64 GB) a lepší fotoaparáty, mimo jiných poměrně drobných výhod, jako je Face ID atd. Když však odhlédneme od úložného prostoru, na iPadu Pro už vlastně není nic zvlášť profesionálního. Díky integraci čipu M1 totiž všechny profesionální úkoly, které by byly jinak určeny výhradně pro iPad Pro, lze nyní stejně efektivně provádět s iPadem Air. Ten také dostává možnost připojení k 5G a vylepšenou 12MPx přední kameru, která podporuje funkci Center Stage (předchozí generace měla 7 MPx).

Nový Air je lákavou alternativou i k nejlepším tabletům se systémem Android, včetně řady Galaxy Tab S8 Samsungu. Základní model Tab S8 má sice 120Hz displej, je k němu zdarma dodáváno pero S Pen a základní úložiště je hned 128G, jenže jeho cena je také 19 490 Kč. iPad Air podporuje Apple Pencil 2. generace, který samostatně stojí 3 490 Kč. K dispozici je pak již jen 256GB paměťová verze, která stojí 20 990 Kč, za 5G v iPadu Air si v každém případě musíte připlatit 4 500 Kč. iPad Air je také kompatibilní se skvělým příslušenstvím Apple: jakékoli pouzdro nebo klávesnice, které jsou vhodné pro 11palcový iPad Pro nebo předchozí iPad Air 2020, jsou vhodné i pro iPad Air 2022.

Apple chce, abychom jeho iPady vyšších řad používali jako počítače. Výkon na to tedy jistě mají, protože čipy M1 najdeme v MacBooku Air, 13“ MacBooku Pro, ale také stolním Macu mini nebo 24“ iMacu. Problém je zde spíše s operačním systémem iPadOS, který by přece jen potřeboval dospět a převzít určité funkce desktopového macOS. Samsung oproti tomu nabízí ve svých tabletech prostředí DeX a možnost, že jeho tablety mohou sloužit i jako druhá obrazovka počítače. I když tedy nejsou tak výkonné, jako konkurence od Applu, paradoxně mohou být využitelnější. Objednávky na iPad Air M1 začínají 11. března ve 14:00, v prodeji bude od 18. března 2022.

Nový iPad Air 5. generace bude možné koupit například zde

Dnes nejčtenější

.