Zavřít reklamu

Začátkem minulého týdne bylo zjištěno, že služba GOS (Games Optimization Service) Samsungu uměle zpomaluje aplikace. Údajně škrtí výkon CPU i GPU u více než 10 tisíc aplikací, mezi nimiž jsou i tituly jako TikTok nebo Instagram. Společnost k tomu vydala i oficiální vyjádření. 

To zásadní na celé kauze bylo, že GOS nezpomaloval benchmarkové aplikace. Také proto populární služba pro určování výkonu smartphonů Geekbench nyní potvrdila, že kvůli tomuto „škrcení“ herních aplikací zakazuje ve své platformě vybrané telefony Samsung. Jedná se tak o celé řady Galaxy S10, S20, S21 a S22. Zůstávají řady Galaxy Note a Galaxy A, protože se zdá, že ty GOS nijak neovlivňuje.

Geekbench ke svému kroku vydal i prohlášení: „Systém GOS rozhoduje o škrcení výkonu v aplikacích na základě jejich identifikátorů, nikoli na základě chování aplikací. Považujeme to za formu manipulace s benchmarky, protože hlavní benchmarkové aplikace, včetně Geekbench, nejsou touto službou zpomalovány.“ 

Společnost Samsung na tuto kontroverzi reagovala prohlášením, že GOS slouží především k tomu, aby se zařízení nepřehřívala. Potvrdila však, že v budoucnu bude vydána aktualizace softwaru, která přidá volbu „Priorita výkonu“. Pokud bude tato možnost zapnuta, donutí systém upřednostnit špičkový výkon před vším ostatním, tedy i zahříváním a nadměrným vybíjením baterie. Samsung ale není jediný, kterého Geekbench vyloučil. Již dříve tak udělal se smartphony společnosti OnePlus, a to vlastně ze stejného důvodu.

Pro doplnění kontextu ještě přikládáme vyjádření Samsungu: 

„Naší prioritou je poskytovat nejlepší zákaznickou zkušenost plynoucí z užívání našich mobilních telefonů. Funkce Game Optimizing Service (GOS) byla navržena tak, aby pomohla herním aplikacím dosahovat vysokého výkonu a zároveň efektivně řídila teplotu zařízení. Služba GOS neupravuje výkon neherních aplikací. Vážíme si zpětné vazby, kterou dostáváme k našim produktům, a po pečlivém uvážení plánujeme brzy vydat aktualizaci softwaru, která umožní uživatelům ovládat výkon herních aplikací.“ 

Samsung Galaxy S22 Ultra koupíte například zde 

Související články

Dnes nejčtenější

.