Zavřít reklamu

Rozhodnutí americké společnosti ukončit veškerý prodej svých produktů v Rusku vytváří podle analytiků tlak i na ostatní výrobce chytrých telefonů. Obecně se od nich totiž dá očekávat, že by měli udělat totéž. Apple toto rozhodnutí oznámil už v úterý, a to spolu s řadou dalších opatření v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. 

Všechny produkty Applu v ruském Online Storu jsou uvedeny jako „nedostupné“. A protože společnost v Rusku neprovozuje žádné fyzické obchody, a Apple přestane dovážet zboží i k oficiálním distributorům, tak si v Rusku už nikdo po vyprodání zásob zařízení s logem nakousnutého jablka nekoupí. Tento krok tak vytváří jasný tlak na konkurenční společnosti, jako je právě i největší prodejce chytrých telefonů na světě Samsung, aby jej následovaly. Pro CNBC to uvedl hlavní analytik společnosti CCS Insight Ben Wood. Společnost Samsung na žádost CNBC o komentář ještě nereagovala.

Apple je v technologickém prostoru velký hráč, a je také jednou z nejhodnotnějších společností na světě. Podle Counterpoint Research prodal v loňském roce v Rusku přibližně 32 milionů iPhonů, což tvoří zhruba 15 % ruského trhu s chytrými telefony. I Anshel Sag, tedy hlavní analytik společnosti Moor Insights and Strategy, uvedl, že by krok Applu mohl donutit ostatní, aby jej následovali.

Nicméně je to i otázka peněz, a dříve či později se dá skutečně očekávat, že prodeje svých zařízení v Rusku ukončí i jiné společnosti. Může za to samozřejmě pád ruské měny. Pro ty, kteří v zemi ještě „fungují“, se prakticky nabízí jen dvě možnosti. První je následovat Apple a zastavit prodej. Protože rubl pak neustále ztrácí na hodnotě, tak tou jemnější variantou je přecenění svých produktů, jako to udělal Apple v Turecku, když se zhroutila lira. Rusko-ukrajinský konflikt se ale neustále vyvíjí, takže je samozřejmě složité predikovat, jak se kdo a jaká společnost zachovají.

Související články

Dnes nejčtenější

.