Zavřít reklamu

Trhu s mobilními čipsety v posledním loňském kvartálu vládl MediaTek, i když se jeho podíl z roku na rok snížil. Již tak malý podíl Samsungu se meziročně ještě zmenšil a nyní figuruje až na pátém místě za společností Unisoc, která z roku na rok zaznamenala významný růst. Informovala o tom analytická firma Counterpoint Research.

Jedničkou trhu s mobilními čipsety byl ve 4. čtvrtletí roku 2021 MediaTek, jehož podíl činil 33 %, což je o čtyři procentní body méně než v posledním kvartálu roku 2020. Druhým v pořadí byl Qualcomm, který držel podíl 30 %, což představuje meziroční růst o sedm procentních bodů. První trojici největších výrobců mobilních čipů uzavírá Apple s podílem 21 %, což je z roku na rok o jeden procentní bod méně.

První „nemedailovou“ příčku obsadil Unisoc, jehož podíl v předmětném období činil 11 % a který si tak meziročně polepšil o sedm procentních bodů. Pátý byl s podílem 4 % Samsung, který meziročně ztratil tři procentní body (podle Counterpoint Research kvůli tomu, že v tomto období uvedl na trh více telefonů a tabletů s čipy od MediaTeku), a první šestici největších hráčů na tomto poli uzavírá HiSilicon, dceřiná společnost Huawei, jejíž podíl se kvůli americkým sankcím propadl ze 7 % na pouhé procento. Podle neoficiálních zpráv z konce loňského roku chce Samsung letos výrazně zvýšit podíl svých čipů Exynos ve smartphonech Galaxy, a to z 20 až na 60 %. Mělo by se to týkat i telefonů nižší a střední třídy.

Související články

Dnes nejčtenější

.