Zavřít reklamu

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se hry na pořád relativně nových telefonech Galaxy nehrají úplně dobře, přestože jsou vybaveny tím nejlepším hardwarem na trhu? Ukázalo se, že za to může víc než jen špatný výkon čipsetů Exynos či Snapdragon. Skutečným viníkem je služba GOS (Games Optimization Service) společnosti Samsung, která agresivně škrtí výkon CPU a GPU. 

Jihokorejský YouTuber, který si říká Square Dream, jen přejmenoval populární benchmarkovou aplikaci 3D Mark na Genshin Impact a zjistil, že pouhá tato změna názvu vedla k výraznému poklesu výsledného skóre. Toto zpomalování však potvrzuje více zdrojů. Podobně totiž reagovali i uživatelé na jihokorejském fóru Clien, kteří na Genshin Impact naopak přejmenovali jiný populární benchmark, a to Geekbench.

I oni tedy zjistili, že v některých případech došlo až téměř k 50% poklesu výkonu. Rozdíly se však lišily v jednotlivých generacích zařízení, přičemž ta starší, jako je Galaxy S10, vykazovala pokles výkonu jen nepatrný. Systém GOS se přitom spustí vždy, když je spuštěna nějaká hra, a obsahuje skutečně dlouhý seznam titulů, které právě za hry považuje (podívat se na něho můžete zde). Mezi jeho položky patří ale třeba i Microsoft Office a YouTube Vanced.

Samsung si je nicméně problému vědom a aktivně jej řeší. Brzy by mělo být vydáno oficiální prohlášení, i když je otázka, jak se k umělému škrcení výkonu u her bez jakéhokoli logického důvodu vlastně postaví. Takhle to navíc vypadá, že společnost záměrně nutí svůj hardware běžet vyšší než doporučenou rychlostí, aby v grafech výkonů různých benchmarkových testů vypadal lépe.

Samsung Galaxy S22 Ultra koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.