Zavřít reklamu

Je pravděpodobné, že zákonodárci Evropské unie a její členské země ještě letos skutečně schválí zákon o jednotném nabíjecím portu pro smartphony, tablety, sluchátka a další elektroniku. Proti této iniciativě se ostře staví staví samozřejmě Apple, protože mu hrozí, že se bude muset vzdát svého Lightningu.

Evropská komise poprvé iniciovala schválení jednotného nabíjecího portu již před více než deseti lety, příslušný zákon byl však připraven teprve v loňském roce, poté, co se na technickém řešení nedokázali shodnout sami výrobci. A je to poměrně škoda, protože před deseti lety měl každý výrobce jiný port, a podobná iniciativa tedy byla opodstatněná. Dnes zde máme konektory prakticky jen dva – USB-C a právě Lightning. Právě Apple iniciativu EU dlouhodobě kritizuje. Podle statistiky z roku 2018 používala polovina smartphonů port microUSB, 29 % port USB-C a 21 % port Lightning. Nyní se situace pravděpodobně výrazně posunula ve prospěch druhého zmíněného rozhraní.

Podle poslance Evropského parlamentu Alexe Agiuse Saliby, který na toto téma dohlíží, by se hlasování o příslušném zákonu mohlo uskutečnit v květnu, načež bude možné zahájit diskuse s jednotlivými zeměmi o jeho konečné podobě. Vstoupit v platnost by pak měl do konce letošního roku. Znamená to, že iPhony 14 by ještě mohli mít právě Lightning. Maltský politik dodal, že jednotný port by měl být dostupný nejen pro smartphony a tablety, ale také sluchátka, chytré hodinky, nízkoenergetické notebooky, čtečky e-knih, počítačové myši a klávesnice a elektronické hračky.

Pokud se v moderních zařízení s Androidem používá už víceméně výhradně USB-C, Apple má na svůj Lightning navázaný patřičný ekosystém příslušenství a především program MFi (Made For iPhone), ze kterého mu výrobci doplňků platí nemalé peníze. Možná právě z obav o nařízení EU implementoval do iPhonů 12 technologii MagSafe. Je tedy klidně možné, že místo toho, než aby společnost ohnula svůj hrb, raději jakýkoli konektor odstraní úplně a iPhony budeme nabíjet výhradně bezdrátově.

Dnes nejčtenější

.