Zavřít reklamu

Operační systém Android je poměrně obsáhlý a nabízí spoustu možností a funkcí. Některé pak mnohdy mohou v nabídce jiných zapadnout, a proto vám přinášíme těchto 5 tipů a triků pro Android, které se hodí každému uživateli – ať už dlouholetému profíkovi nebo nováčkovi. 

Režim jednou rukou 

Zejména pokud používáte zařízení s větší úhlopříčkou displeje, které potřebujete ovládat jednou rukou, máte problém obsáhnout všechny prvky. Systém Android nicméně nabízí funkci, která vám pomůže zmenšit obrazovku tak, abyste dosáhli i na ten nejvzdálenější okraj. Jděte do Nastavení -> Rozšířené funkce a zde zvolte Režim jednou rukou. Po zapnutí funkce si pak můžete vybrat, jak budete chtít funkci vyvolat, tedy jestli potažením dolů uprostřed dolního okraje obrazovky nebo poklepáním na tlačítko Domů.

Pohyby a gesta 

Chcete-li si dále usnadnit ovládání svého zařízení poněkud komplexněji, jistě se hodí navštívit v Rozšířených funkcích i nabídku Pohyby a gesta. Najdete zde totiž několik možností, které si můžete zapnout pro snazší interakci s vaším smartphonem. 

  • Snadné ztlumení – Můžete ztlumit příchozí hovory a upozornění položením ruky na displej nebo otočením telefonu displejem dolů. 
  • Přímé volání – Přiblížením telefonu k uchu zavoláte kontakt, jehož zpráva nebo detaily kontaktu jsou zobrazeny na obrazovce. 
  • Dlaní uložit obrazovku – Kopii obrazovky uložíte tak, že přejedete hranou ruky přes obrazovku. Toto gesto však nelze použít, pokud je zobrazena klávesnice. 
  • Přejetím volat/poslat zprávy – V aplikacích Telefon a Kontakty potažením kontaktu nebo čísla doprava zavoláte a potažením doleva odešlete zprávu.

Rychlá nabídka 

Pokud sjedete prstem od horní hrany displeje směrem dolů, zobrazí se vám rychlá nabídka. Ta obsahuje šest ikon, které vám umožní rychlé zapnutí nebo vypnutí funkcí. Když tak učiníte ještě jednou, zobrazí se vám kompletní seznam. Můžete tak ale učinit ihned, a to pokud potáhnete z horní hrany displeje směrem dolů dvěma prsty. Když zde pak zvolíte ikonu tří teček, můžete vybrat nabídku Pořadí tlačítek. Zde si pak lze přesně definovat, které funkce jsou pro vás důležité. Snadno si je můžete prostým přetažením přidat mezi těch prvních šest, které jsou vidět ihned po zobrazení rychlé nabídky. Nabídkou Obnovit se pak můžete kdykoli vrátit k základnímu nastavení.

Rychlý přístup k fotoaparátu 

Na rozdíl od iPhonu, který však nabízí ikonu fotoaparátu ve svém Ovládacím centru (jedná se o alternativu rychlé nabídky), v základu neumožňuje jeho spuštění hardwarovými tlačítky. Většina telefonů s Androidem však nabízí rychlé jeho aktivování prostým dvojitým klepnutím na zapínací tlačítko. Je to navíc rychlejší řešení, protože nemusíte ani rozsvěcet displej a funguje i napříč aplikacemi.

Motivy 

Velkou výhodou Androidu oproti iOS je i možnost jeho přizpůsobení. I když se v tomto ohledu začíná snažit i Apple, pořád není tak daleko jako Google. V Nastavení na telefonech Samsung tak najdete možnost Motivy, která vás přesměruje do Galaxy Storu, ve kterém si můžete nějaké nové tematické sady nainstalovat a použít je. Na ostatních Androidech jděte typicky do Nastavení -> Displej -> Styly a tapety.

Tento návod byl tvořen na zařízení Samsung Galaxy A7 (2018) s Androidem 10 a One UI 2.0. 

Související články

Dnes nejčtenější

.