Zavřít reklamu

Prohlížeč Google Chrome existuje už od roku 2008, kdy byla vydána jeho první beta verze pro systém Windows. Tehdy však jeho ikona vypadala oproti té dnešní zcela odlišně. Ikonická koule prohlížeče Chrome si sice zachovala stejné základní designové prvky a barvy, ale její vzhled se v průběhu let postupně minimalizoval. 

Nejprve to bylo v roce 201, další redesign přišel na řadu v roce 2014. Nyní Chrome v tomto trendu pokračuje, i když si dal patřičně na čas, protože tak dělá poprvé po osmi letech. I když pak mohou změny vypadat poněkud decentně, jde především o to, aby byla ikona flexibilnější a přizpůsobitelnější napříč platformami a jejich designovými jazyky. Designér Chromu Elvin Hu podrobně popsal, co všechno se mění.

Nové barvy a plošší vzhled 

Ikona využívá nové odstíny zelené, červené, žluté a modré barvy, které mají být živější a výraznější, a jemné stíny, které byly dříve přítomny ve vnějším prstenci, byly zcela odstraněny. To proto, aby bylo dosaženo téměř plochého (flat) vzhledu. Slovo „téměř“ je zde pak uvedeno z toho důvodu, protože je zde stále použit velmi mírný gradient ve snaze zmírnit „nepříjemné barevné chvění“ mezi některými z těchto silně kontrastních odstínů.

prohlížeč

Kromě úpravy barev upravuje Chrome také některé proporce ikony, kdy se vnitřní modrý kruh výrazně zvětšuje a vnější kruh je tím o to tenčí. Všechny tyto změny se provádějí s cílem „sladit se s modernějším výrazem značky Google“. Ale upřímně řečeno, všimli byste si těchto změn, kdybyste si o nich teď vlastně nepřečetli?

Pro lepší integraci do systémů 

Asi nejvýznamnější změnou je to, jak Google přizpůsobuje ikonu dalším platformám. Chrome se nyní snaží splynout s designem uživatelského rozhraní mnoha operačních systémů, které jsou uživatelům k dispozici. Například v systémech Windows 10 a 11 má ikona jasně odstupňovaný design, aby lépe splynula s ostatními ikonami na hlavním panelu, zatímco v systému MacOS má neomorfní 3D vzhled, stejně jako systémové aplikace Applu. V systému Chrome OS pak používá jasnější barvy a žádné další gradienty. V případě beta verze aplikace na platformě iOS je pak přítomen drobný vtípek, kdy je ikona vyvedena v „modrém“ výkresovém stylu, jako je tomu např. u titulu TestFlight Applu.

Prohlížeč Chrome má mnoho podob a přizpůsobuje své prostředí každé platformě, na které je k dispozici, a proto společnost Google považovala za správné, aby se platformě přizpůsobila i jeho značka a ikona. Zkoumala řadu dalších a méně jemných změn designu ikony Chromu, včetně zavedení většího množství negativního prostoru, ale nakonec se rozhodla pro tuto přizpůsobivou ikonu. Ta by se měla v jednotlivých verzích OS rozšířit během několika následujících týdnů. 

Stažení prohlížeče Google Chrome pro počítače

Stažení Google Chrome v Google Play

Dnes nejčtenější

.