Zavřít reklamu

Samsung loni dodal na trh nejvíce smartphonů a udržel si tak pozici největšího hráče na tomto poli. Nyní vyšlo najevo, že se mu dařilo i v dalším důležitém odvětví jeho byznysu. Tím jsou polovodiče.

Podle analytické společnosti Counterpoint polovodičový byznys Samsungu loni utržil 81,3 miliardy dolarů (necelých 1,8 bilionu korun), což představuje meziroční nárůst o 30,5 %. Hlavním tahounem růstu byly prodeje paměťových čipů DRAM a logických integrovaných obvodů, které se nacházejí skoro v každém kusu elektroniky. Samsung kromě toho vyrábí i mobilní čipy, čipy pro internet věcí, nízkoenergetické čipy a další.

Samsung loni v tomto segmentu překonal velká jména jako Intel, SK Hynix a Micron, která vygenerovala 79 miliard dolarů (zhruba 1,7 bilionu Kč), resp. 37,1 miliardy dolarů (přibližně 811 miliardy korun), resp. 30 miliard dolarů (asi 656 miliard Kč). Korejský gigant na tomto byznysu letos vydělá ještě více, a to kvůli stoupajícímu nedostatku pamětí DRAM způsobenému zavřením jeho továren v čínském městě Si-an.

Counterpoint předpokládá, že omezení dodávek v důsledku přetrvávající čipové krize bude pokračovat do poloviny letošního roku, podle jiných však potrvá mnohem déle. Samsung tvrdí, že má náhradní plán, jak tento nedostatek obejít. Hrubou představu o efektivnosti tohoto plánu by nám měla dát dostupnost řady Galaxy S22.

Související články

Dnes nejčtenější

.