Zavřít reklamu

Samsung oznámil čtvrtletní výsledky svého hospodaření a tato čísla ukázala, jak velký vliv měly jeho skládací smartphony na zisky společnosti. Nelze popřít, že se z modelů Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3 staly prodejní hity. Zejména Galaxy Z Flip3 se pořád prodává velmi dobře. Dokonce možná i lépe, než si Samsung představoval. 

Trh se špičkovými chytrými telefony čeká velká změna a hnací silou je zde samozřejmě společnost Apple. Její nedávné čtvrtletní výsledky ukazují, že na svých iPhonech vydělává neuvěřitelné peníze, a to přesto, že jich prodá méně než Samsung. Ten má sice celosvětově největší prodeje chytrých telefonů, ale jen část z nich jsou prémiová zařízení. U Apple toto říci nejde, ten má jediný low-end model v podobě iPhonu SE 2. generace jediný. A ani tak se nejedná o levnou záležitost. Podle hodnoty je tak nejvýdělečnějším prodejcem smartphonů právě pořád Apple.

2022 ve víru změn 

Očekává se, že iPhone 14 Pro by mohl opustit od svého charakteristického výřezu v displeji, a Apple by jej mohl nahradit designem s tzv. průstřelem. Apple se této změně brání již řadu let zejména kvůli jeho Face ID. Samsung byl však jedním z prvních výrobců telefonů s Androidem, který právě design s průstřelem v displeji přijal, a nyní je stálou součástí jeho zařízení. To samozřejmě na úkor biometrického ověření tváře, proto se ve své špičkové řadě spoléhá na ultrazvukovou čtečku otisků prstů pod displejem. Ověřování Face ID Applu se nerovná žádný Android.

Design s průstřelem umožní společnosti Apple zvětšit displej iPhonů, což pravděpodobně bude pro jeho zákazníky velkou motivací ke koupi nového zařízení. To může spoustu stávajících majitelů iPhonů nalákat k rychlejšímu upgradu jejich stávajících zařízení na nejnovější iPhone než kdykoli předtím. Koneckonců, komu by se větší displej nelíbil? 

Jak na to ale zareaguje Samsung? Jeho vlajkové lodě Galaxy S a dříve Galaxy Note sice mohly v papírových specifikacích iPhonu jistým způsobem konkurovat, ale pořád nebyly natolik přitažlivé, aby přiměly uživatelé iPhonů ke změně stáje. Existuje však jedno zařízení, které uživatele k výměně přimělo. Řeč je samozřejmě o modelu Galaxy Z Flip3. Za vše může jeho jedinečný design, a na takové řešení „přívětivá“ cena. Ta je v České republice stanovena na 26 990 Kč, iPhone 13 startuje na 22 990 Kč a iPhone 13 Pro na 28 990 Kč. Galaxy Z Flip3 je ale pořád něco jedinečného, něco, co rozbíjí jednotvárnost smartphonového trhu (i když je zde Motorola Razr nebo Huawei P50 Pocket). iPhone je pořád jen iPhone.

Hlavní vylepšení 

Samsung musí této své síly využít, aby se rok 2022 nestal rokem iPhonu. A nemusí pro to udělat příliš. Měl by však uvést dva modely Galaxy Z Flip4, kdy jeden bude základní dostupnější řadou a druhý ponese přídomek Ultra. To, co by pak tyto dva modely rozlišilo, by přitom neměla být velikost displeje, ale spíše základní specifikace, jakými jsou fotoaparáty, velikost baterie, rychlost jejího nabíjení atd.

I když je pak design líbivý. Stále je na něm co zlepšovat. Například záhyb na displeji je zrovna to, co by zákazníci rádi odstranili. Technologická omezení tomu možná zabrání, ale Samsung jej jistě může udělat méně nápadný. U nového skládacího „véčkového“ telefonu se musí zlepšit i výdrž baterie, a to alespoň o 25 %. Na toto si totiž stěžují zejména ti zákazníci, kteří na toto řešení přicházejí z jiných špičkových zařízení.  

Další zásadní oblastí, které je třeba se věnovat, jsou fotoaparáty. Samsungu zcela nevadí, pokud jsou jeho nové modely o chlup tlustší než jejich předchůdce (ostatně i iPhony rostu do své tloušťky). Zákazníci to snadno přehlédnou, když dostanou špičkové fotoaparáty. Model Galaxy Z Flip4 Ultra by tak mohl mít jako další odlišující faktor také čelní fotoaparát pod displejem. Samsung vyrobil Galaxy Z Flip3 jako jeden z prvních skládacích smartphonů na světě se stupněm krytí IP pro odolnost vůči vodě. To by mělo být zcela jistě zachováno i u modelu Galaxy Z Flip4, i když samotné hodnocení nebude pravděpodobně nijak zvýšeno.

Krok před Applem 

A konečně, Samsung by měl trochu přidat v marketingu. Všichni jsme rádi viděli ty reklamy, ve kterých se trefoval do Applu, coby do svého největšího konkurenta. A pokud ty v Apple komunitě způsobily nějaký rozruch, bylo to jen dobře. Společnost musí být agresivní, jinak ve svém plánu neuspěje. Přitom prezentovat takto řešení Samsungu se také přímo nabízí.

Samsung má tu výhodu, že nové generace svých skládacích zařízení představí už v létě, tedy ještě před iPhony 14. Stávající majitelé iPhonů by tak nemuseli už chtít čekat na reakci Applu. Samsung má ve skládacích smartphonech obrovský náskok, i když je ladí generaci od generace. Pro fanoušky značky a jí samotnou by však bylo jasnou pohromou, kdyby už letos Apple představil své řešení skládacího iPhonu. Dá se totiž očekávat, že takové řešení by bylo nekompromisní a všichni nároční uživatelé Applu by automaticky sáhli po něm, než aby se rozhlíželi u konkurence. I proto se musí Samsung snažit a ukázat nám, jasný směr. 

Dnes nejčtenější

.