Zavřít reklamu

Evropská komise včera oznámila, že populární komunikační platforma WhatsApp musí vysvětlit některé své nedávné změny týkající se podmínek používání služby a ochrany soukromí. Společnost Meta (dříve Facebook), pod kterou aplikace patří, musí toto vysvětlení poskytnout do měsíce, aby zajistila soulad se zákonem EU na ochranu spotřebitele. Evropská komise již dříve vyjádřila obavy, že uživatelé postrádají jasné informace o důsledcích svého rozhodnutí přijmout nebo odmítnout nové podmínky používání služby.

„WhatsApp musí zajistit, aby uživatelé rozuměli tomu, s čím vyjádřili souhlas a jak jsou používány jejich osobní údaje, např. na jakých místech jsou tato data sdílena s obchodními partnery. WhatsApp musí vůči nám do konce února učinit konkrétní závazek, jak naše obavy bude řešit,“ uvedl ve včerejším prohlášení eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Evropska_komise_logo

Loni v září dostala společnost od hlavního regulátora EU, irské Komise pro ochranu dat (DPC), rekordní pokutu ve výši 225 milionů eur (asi 5,5 miliardy korun) za to, že nebyla transparentní ohledně sdílení osobních údajů. Přesně před rokem pak vydal WhatsApp novou verzi svých zásad pro ochranu soukromí. Ta službě umožňuje sdílet více uživatelských dat a detailů o interakcích v ní se svou mateřskou společností Meta. Mnoho uživatelů s tímto krokem nesouhlasilo.

V červenci evropský úřad na ochranu spotřebitelů BEUC zaslal Evropské komisi stížnost, v níž tvrdil, že WhatsApp nedokázal dostatečně srozumitelně vysvětlit, jak se nové zásady liší od těch starých. V souvislosti s tím poukazoval na to, že pro uživatele je obtížné pochopit, jak se nové změny dotknou jejich soukromí. Zákon EU na ochranu spotřebitele nařizuje, aby společnosti nakládající s osobními údaji používaly jasné a transparentní smluvní podmínky a obchodní sdělení. Nejednoznačný přístup WhatsAppu k této problematice proto podle Evropské komise tento zákon porušuje.

Související články

Dnes nejčtenější

.