Zavřít reklamu

Věděli jste, že kromě operačních systémů a aplikací je aktualizován i malware? Podle webu Bleeping Computer dostal malware známý jako BRATA ve své nové iteraci nové funkce včetně sledování GPS či schopnost provést resetování do továrního nastavení, které z napadeného zařízení vymaže veškeré stopy po malwarovém útoku (spolu se všemi daty).

Velmi nebezpečný malware si nyní údajně razí cestu k uživatelům internetového bankovnictví v Polsku, Itálii, Španělsku, Velké Británii, Číně a zemích Jižní Ameriky. Má prý různé varianty, které se nacházejí v různých zemích a napadají různé banky, přičemž se snaží způsobit chaos u různých typů zákazníků.

hacker-ga09d64f38_1920 Large

 

Bezpečnostní odborníci si nejsou jisti, jaký smysl má jeho nová schopnost sledovat GPS, shodnou se však na tom, že jeho zdaleka nejnebezpečnější je schopnost resetovat zařízení do továrního nastavení. K těmto resetům dochází v určitých časech, například po dokončení podvodné transakce.

BRATA používá resetování do továrního zařízení jako bezpečnostní pojistku k ochraně identity útočníků. Jak ale upozorňuje Bleeping Computer, znamená to, že data obětí mohou být vymazány „bez mrknutí oka“. A jak dodává, tento malware je jen jedním z několika androidových bankovních trojanů, které se snaží krást bankovní údaje nevinných lidí či je blokovat.

Nejlepším způsobem, jak se proti malwaru (a dalším škodlivým kódům) bránit, je vyhýbat se sideloadování souborů APK z podezřelých stránek a aplikace instalovat vždy z obchodu Google Play.

Dnes nejčtenější

.