Zavřít reklamu

Samsung nekoupil žádnou velkou společnost od roku 2016, kdy získal Harman International za přibližně 8 miliard dolarů. Není to tak, že by neměl prostředky. V bance má uloženo přes 110 miliard dolarů v hotovosti. I tyto peníze chce utratit, protože v posledních několika letech opakovaně uvedl, že chce urychlit svůj růst. A ideální je to přes různé akvizice. 

Samsung rovněž uvedl, že budoucí motor svého růstu vidí v podnikání v oblasti polovodičů. Objevilo se několik zvěstí a zpráv o možné koupi Texas Instruments a Microchip Technologies. Jihokorejský gigant se ale zaměřil na akvizici společnosti NXP Semiconductors. Když se tyto zprávy objevily poprvé, byla společnost NXP oceněna na téměř 55 miliard dolarů. Samsung měl o společnost NXP zájem i proto, že chtěl posílit svou pozici na trhu s polovodiči pro automobilový průmysl, kde je jich nyní kritický nedostatek. Jenže vzhledem k tomu, že se posléze cena společnosti NXP vyšplhala na téměř 70 miliard dolarů, Samsung od této myšlenky údajně upustil.

Když v roce 2020 kolovaly zvěsti, že má o akvizici ARMu zájem více společností, objevovalo se mezi nimi i jméno Samsungu. Vzhledem k ambicím tohoto konglomerátu v oblasti polovodičů by se společnost ARM pro Samsung skvěle hodila. V jednu chvíli se dokonce objevily zprávy, že i když Samsung společnost nekoupí, mohl by získat v ARMu alespoň významný podíl. Ani k tomu ale ve finále nedošlo.  

V září 2020 pak NVIDIA oznámila, že uzavřela dohodu o převzetí ARM za 40 miliard dolarů. A pokud to nevíte, ARM je pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších výrobců čipů na světě. Jeho návrhy procesorů si licencuje většina velkých společností, z nichž mnohé si dokonce vzájemně konkurují, mimo jiné Intel, Qualcomm, Amazon, Apple, Microsoft a ano, také právě Samsung. Jeho vlastní čipové sady Exynos využívají CPU IP procesorů ARM.

Konec snu NVIDIE 

Měla to být jedna z největších transakcí v polovodičovém průmyslu. NVIDIA tehdy předpokládala, že transakce bude uzavřena do 18 měsíců. To se dosud nestalo a nyní se navíc objevily zprávy, že se NVIDIA chystá této dohody o koupi ARMu za 40 miliard dolarů vzdát. Již krátce po oznámení plánované transakce bylo jasné, že bude tento obchod čelit vyšetřování. Ve Velké Británii, kde ARM sídlí, bylo totiž v loňském roce vedle samostatného bezpečnostního vyšetřování ohledně akvizice zahájeno i antimonopolní vyšetřování celé možné transakce.

Americká FTC pak podala žalobu na zablokování této transakce kvůli obavám, že by to poškodilo hospodářskou soutěž v klíčových odvětvích, jako je nejen výroba automobilů ale i datových center. Očekávalo se, že transakci zablokuje i Čína, kdyby se tak nakonec nestalo od ostatních regulačních orgánů. Takto významné obchody se nikdy neobejdou bez jistého odporu. Už zmiňovanou společnost NXP chtěl totiž v roce 2016 koupit i Qualcomm, a to za 44 miliard dolarů. Od transakce však sešlo, protože se proti ní postavily čínské regulační orgány. 

Mnoho významných klientů ARMu údajně poskytlo regulátorům dostatek informací, které pomohly obchod zhatit. Společnosti Amazon, Microsoft, Intel a další argumentovaly tím, že pokud obchod proběhne, NVIDIA nebude moci udržet ARM nezávislý, protože je také jejím klientem. Tím by se NVIDIA stala dodavatelem i konkurentem pro ostatní společnosti, které od ARMu nakupují návrhy procesorů. 

Začarovaný kruh 

SoftBank, společnost vlastníci ARM, nyní „zintenzivňuje přípravy“ na vstup ARMu na burzu prostřednictvím primární nabídky akcií, protože se chce výhodně zbavit svého podílu a potřebuje realizovat návratnost investice, kterou do ARM vložila. Pokud se jí to nepodaří přímou akvizicí (jako že to právě vypadá, že ne), může ARM uvést alespoň na burzu. A zde se otevírají možnosti Samsungu.

Pokud tedy neprojde přímá akvizice, může toto být ideální příležitost ke koupi alespoň významného podílu ARMu. Nicméně v tomto případě nejsou vrátka zavřená ani první možnosti, protože Samsung by mohl využít svého postavení v oboru a dobré pověsti, kterou si získal investicemi ve významných zemích, k dosažení příznivého výsledku. Nedávno oznámil výstavbu továrny na výrobu čipů ve Spojených státech v hodnotě 17 miliard dolarů a zlepšuje také své obchodní vazby na Čínu. 

I tak je zde ale jedno zásadní „ale“. To by jistě vznesl Qualcomm. Ten od ARMu získává CPU IP pro procesory. Pokud se dohoda uskuteční, stane se Samsung fakticky dodavatelem Qualcommu a bude mu prodávat základní součást jeho čipových sad Snapdragon, které přímo konkurují procesorům Exynos společnosti Samsung.

Jak z toho ven? 

Mohla by tedy alespoň akvizice významného podílu ve společnosti ARM fungovat? To by skutečně záleželo na tom, čeho chce Samsung takovou investicí dosáhnout, zejména pokud by chtěl mít kontrolu nad řízením společnosti. Vlastnictví menšího procentního podílu ve společnosti by mu takovou úroveň kontroly poskytnout nemuselo. V takovém případě nemusí mít vydání několika miliard dolarů za účelem získání akcií ARM příliš velký smysl.

Neexistuje žádná záruka toho, že i kdyby Samsung učinil nějakou ambiciózní nabídku na převzetí společnosti ARM, nyní, když je NVIDIA blízko k tomu, aby se plánovaného obchodu vzdala, nenarazí na stejné překážky. Možná právě tato možnost by mohla společnosti Samsung zabránit v tom, aby vůbec nějaký krok podnikla. Bude velmi zajímavé sledovat, pokud Samsung skutečně nějaký krok učiní. Měl by tím totiž potenciál otřást celým polovodičovým průmyslem.

Dnes nejčtenější

.