Zavřít reklamu

Samsung představil svůj čipset Exynos 2200 a je samozřejmé, že je kolem něho patřičný humbuk. Je tomu i proto, že má být ukázkou nové doby, tedy alespoň v podobě spolupráce Samsungu s AMD. Po měsících úniků, spekulací a různých očekávání nyní víme, že „čas hraní skončil“. Jenže Samsung je ve svých tvrzeních tak nějak nemastný, neslaný a patřičně záhadný zároveň. 

SoC Exynos 2200 je vyroben 4nm EUV procesem a čipová sada má tříklastrovou osmijádrovou konfiguraci CPU, která je sama o sobě působivá, i když je zde vrcholem spíše nový Xclipse 920 GPU založený na AMD RDNA2. A to zejména proto, že právě výkon GPU byl slabým místem předchozích Exynosů. Nové GPU nabízí hardwarový ray-tracing a VRS (Variable Rate Shading), takže Samsung tvrdí, že na mobilu poskytuje grafiku v konzolové kvalitě.

A kolikrát jsme toto tvrzení již v minulosti slyšeli? Má smysl se vůbec nyní nějak vzrušovat? Ano i ne. Tentokrát totiž mluvíme o AMD – společnosti známé mimo jiné i svými špičkovými desktopovými GPU. Exynos 2200 tak skutečně může být opravdu něco speciálního. Trailer, který má kolem Exynosu 2200 generovat patřičný rozruch, jistě upoutá pozornost diváka svými 3D rendery sci-fi barů a mimozemských bytostí, kdy to vše pohromadě vypadá skutečně velmi slibně. Jenže možná až příliš slibně na to, aby to byla pravda, protože je to reklama, a právě toto reklamy obvykle dělají.

Playtime is over 

Video, které Samsung představil a má prezentovat grafické možnosti Exynosu 2200, má jeden zásadní problém. Nepředstavuje skutečné možnosti GPU Exynosu 2200. Video je pouze sekvencí CGI určené k propagaci čipové sady. To není ale ten hlavní problém. Ten je totiž zakopaný v tom, že o samotném produktu vlastně nic neříká. Ale proč?

Galaxy S22

Samsung při představení stručně hovořil o specifikacích čipsetu, spolupráci s AMD a výrobním procesu. Na rozdíl od předchozích let a předchozích čipsetů však neprozradil žádné frekvence ani další doplňující informace, které jsou pro všechny čekají na revoluci Samsungu prostě důležité. Pokud mohou být u Applu a jeho čipech řady A veškerá čísla upozaděna a je nám předkládán jen procentuální výkonnostní nárůst, od společností a jejich produktů jedoucích na Androidu toto prostě slyšet potřebujeme.

Na čipset, který by měl čelit všemu, co moderní mobilní trh nabízí, je tak Samsung překvapivě zticha. Má to tedy být ticho před bouří, kdy nám všechny karty odhalí až s řadou Galaxy S22? Samsung možná mění strategii, protože tato společnost využívá každé příležitosti, aby zdůraznila, jak dobře si vede nad konkurencí. Tentokrát ale ne. Tentokrát možná došla k tomu, že až bude svět vědět, co její čipset dokáže, nebude srovnání potřeba. Doufejme, že to ale bude v dobrém slova smyslu. 

Související články

Dnes nejčtenější

.