Zavřít reklamu

Telefon se systémem Android nebude s postupem času fungovat tak, jako když jste ho poprvé vybalili z krabice. Budete instalovat aplikace, hry a ukládat spoustu souborů, které negativně ovlivňují jeho výkon. Naštěstí je zde alespoň těchto 7 tipů, jak zrychlit telefon s Androidem, které pomohou zejména starším zařízením.

Tyto metody sice nezajistí, že bude váš telefon stejně rychlý jako jeden z nejnovějších TOP modelů, ale přinesou výrazné zlepšení výkonu a plynulosti systému. Je důležité uvědomit si, že zvýšení výkonu nevede k tomu, že by vaše zařízení dosahovalo vyšších výsledků v benchmarcích, nebo že by najednou plynule spouštělo hry náročné na výkon. Tyto tipy pomáhají zvýšit celkovou plynulost telefonu a zlepšit jeho každodenní použitelnost. Pokud se vám nedaří hrát PUBG nebo Genshin Impact, tato situace se pravděpodobně nezmění ani po provedení níže uvedených postupů.

Uvolněte úložiště 

Nikdy nezaplňujte celé dostupné úložiště telefonu, protože to může výrazně ovlivnit jeho výkon a značně ho zpomalit. Výsledkem bude, že základní úkony, jako je otevírání nebo instalace aplikací, přehrávání videí atd., budou trvat déle než obvykle a telefon se při takové zátěži bude také náhodně zasekávat. Přejděte do Nastavení -> Úložiště v zařízení a zkontrolujte množství volného místa. Případně můžete v nabídce Nastavení zařízení vyhledat položku „úložiště“ a najít příslušnou možnost.

výkon

Vyvarujte se tedy využívání více než 80 % kapacity úložiště, protože telefon a samotný operační systém potřebují pro správné fungování přibližně 5 až 8 GB volného místa. Pro uvolnění místa můžete odstranit nepotřebné soubory, odinstalovat nepotřebné aplikace a odstranit všechny fotografie a videa zálohovaná v cloudu. 

Některé telefony jsou také vybaveny vestavěným nástrojem odstraňování nevyžádané pošty, který několika klepnutími uvolní mnoho GB úložného prostoru. Uživatelé zařízení Samsung mohou přejít do nabídky Nastavení –Péče o zařízení a spustit službu optimalizace, aby si rychle uvolnili místo. K rychlému vyčištění mezipaměti aplikací, duplicitních obrázků, velkých souborů a nechtěných multimediálních souborů můžete použít také aplikaci Files od Googlu.

Odinstalujte nepoužívané aplikace 

Odinstalování starých a nepoužívaných aplikací v zařízení se systémem Android nebude mít přímý vliv na jeho výkon, ale uvolní potřebné místo v úložišti důležité pro ideální chod zařízení. Navíc pokud máte mnoho aplikací, které neustále běží na pozadí, jejich odinstalováním uvolníte cenné zdroje a pomůžete zlepšit plynulost systému. Telefony Samsung dokonce umí automaticky upozornit na ty aplikace, které na pozadí nadměrně vybíjejí baterii, a vy je pak můžete nebo násilně vypnout, nebo samozřejmě také přímo odinstalovat.

Restartujte zařízení 

V dobách, kdy byla samotná správa paměti systému Android mnohem horší a telefony se dodávaly s omezeným množstvím paměti RAM, doporučovali je odborníci denně restartovat, aby byl zajištěn jejich nejlepší výkon. To už sice neplatí, ale přesto pořád přetrvává myšlenka toho restartovat zařízení alespoň jednou za několik dní. Tento krok totiž uvolní prostředky zabrané aplikacemi běžícími na pozadí, čímž se zlepší celková plynulost systému, zejména u low-endových nebo levných zařízení se systémem Android, která nejsou dodávána s velkým množstvím paměti RAM. Na novějších a výkonnějších telefonech ale nebude zlepšení tak patrné.

Používejte Lite nebo Go aplikace 

Google a několik dalších vývojářů nabízí Lite nebo Go verze svých aplikací určené pro starší a low-endová zařízení se systémem Android s omezenou pamětí RAM. Aplikace v edici Lite nejsou tak náročné na zdroje jako jejich plnohodnotné protějšky a poskytují v podstatě stejný zážitek, i když postrádají některé funkce, které třeba ani nepotřebujete.

Google nabízí Lite edice několika aplikací, včetně Google Go, Gallery Go, Assistant Go a Maps Go. V Google Play najdete také Lite edice dalších populárních aplikací, včetně Twitteru, Facebooku nebo Messengeru. Další výhodou aplikací ve verzi Lite/Go je, že zabírají méně místa v úložišti. Jako extrémnější opatření můžete v tomto ohledu ještě zvážit použití progresivních webových aplikací.

Aktualizujte na poslední software 

Vždy byste se měli ujistit, že v telefonu používáte nejnovější sestavení softwaru nebo bezpečnostní záplatu, která je pro něj k dispozici. Společnost Google s každou novou verzí neustále optimalizuje systém Android, aby poskytoval lepší výkon a plynulost. Aktualizace na novější verzi systému může také uvolnit systémové prostředky v zařízení, což by zase mohlo pomoci k rychlejšímu načítání aplikací a lepší plynulosti samotného systému.

aktualizace

Všichni významní výrobci už ušli od počátečních dob systému Android dlouhou cestu a nyní mají tendenci vydávat pro své telefony časté aktualizace softwaru. Nejlepší na tom je, že se tito výrobci téměř s každou aktualizací snaží dále zlepšovat výkon a plynulost systému na základě zpětné vazby od uživatelů. Zejména společnost Samsung odvádí vynikající práci při včasném zavádění měsíčních bezpečnostních záplat a nových aktualizací operačního systému do všech svých zařízení. 

Změna rychlosti animace systému 

Změna rychlosti systémových animací v telefonu se systémem Android jej nativně nezrychlí, ale alespoň vytvoří dojem, že zařízení pracuje mnohem rychleji. Stačí navýšit jejich rychlost. Ve skutečnosti však bude váš telefon fungovat stejně jako dosud. Tento trik je vynikající volbou, pokud máte pocit, že jsou animace v telefonu se systémem Android obzvláště pomalé. Pokud tedy dáváte přednost rychlosti před efektními animacemi, můžete je dokonce nadobro vypnout (což je ale hodně nepřirozené).

nastavení

Musíte k tomu nejdříve povolit možnosti vývojáře, což učiníte v Nastavení -> O telefonu -> Číslo sestavení. Rychlosti animací poté můžete určit v Nastavení -> Systém -> Možnosti vývojáře a sjeďte dolů do sekce Kreslení. Zde najdete tři různá nastavení, která budou ve výchozím stavu všechna na 1x. Změňte každé na 0,5x a hned uvidíte výsledek (menší čísla jsou rychlejší animace, větší naopak pomalejší). 

Obnovení továrního nastavení 

Pokud dosud nepřinesly uvedené tipy patřičné zrychlení, můžete zařízení resetovat do továrního nastavení. Většinou se to ale samozřejmě považuje za tu poslední možnost. Tento úkon v podstatě obnoví zařízení do výchozího stavu a vymaže všechna data, takže budete muset začít od začátku: znovu telefon nastavit, stáhnout aplikace, přihlásit se k oblíbeným aplikacím a službám a podobně. Je to spousta práce a výsledek nakonec nemusí být tak působivý, pokud máte obzvláště staré zařízení. Pokud však k tomuto kroku skutečně dospějete, nezapomeňte si vytvořit zálohu všech důležitých dat. 

Jednotlivé postupy a texty nabídek se mohou mírně lišit podle toho, jaký používáte operační systém a samotné zařízení.

Dnes nejčtenější

.