Zavřít reklamu

Samsung představil sítnicovou kameru, která je navržená k tomu, aby přeměnila starší smartphony Galaxy na oftalmologické zařízení, jež může pomoci diagnostikovat oční choroby. Zařízení je vyvíjeno v rámci programu Galaxy Upcycling, který má za cíl měnit starší telefony Samsungu na různá užitečná zařízení, mimo jiné využitelná ve zdravotnictví.

Fundusová kamera se připojuje k nástavci objektivu a na starších smartphonech Galaxy používá algoritmus umělé inteligence k analýze a diagnostice očních onemocnění. Připojuje se k aplikaci, aby získala data o pacientovi a navrhla léčebný režim. Podle Samsungu dokáže zařízení otestovat pacienty na stavy, které mohou vést ke slepotě, včetně diabetické retinopatie, glaukomu a věkem podmíněné makulární degenerace, a to navíc za zlomek ceny komerčních nástrojů. Technologický obr při vývoji kamery spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro prevenci slepoty a jihokorejskou výzkumnou institucí Yonsei University Health System. K jejímu vývoji přispěl i výzkumně-vývojový ústav Samsung R&D Institute India-Bangalore, který pro ni vyvinul software.

Samsung fundus kameru Eyelike poprvé ukázal na akci Samsung Developer Conference před dvěma lety. O rok dříve byla prototypována ve Vietnamu, kde měla pomoci více než 19 tisícům tamních obyvatel. Nyní se má v rámci rozšíření programu Galaxy Upcycling dostat i k obyvatelům Indie, Maroka a Nové Guineje.

Související články

Dnes nejčtenější

.