Zavřít reklamu

Android nadále zůstává terčem cílených malwarových útoků. Opensourcová povaha platformy je z hlediska bezpečnosti jistou nevýhodou. Není neobvyklé slyšet, že na Androidu se objevil nový malware, který ohrožuje uživatelská data. A to se stalo i nyní – v tomto případě jde o malware, který se maskuje jako systémový update, zatímco převezme kontrolu nad napadeným zařízením a ukradne veškerá jeho data.

Malware je distribuován prostřednictvím aplikace s názvem System Update. Koluje internetem, v obchodě Google Play jej nenajdete. Jediným způsobem, jak aplikaci v tuto chvíli nainstalovat, je ji sideloadovat. Jakmile je nainstalována, malware se v telefonu skryje a začne odesílat data na servery osob, kteří jej vytvořili. Nový škodlivý kód objevili kyberbezpečnostní experti společnosti Zimperium. Podle jejich zjištění malware dokáže krást telefonní kontakty, zprávy, pomocí fotoaparátu telefonu pořizovat fotografie, zapínat mikrofon či dokonce vysledovat polohu oběti. Je to ve skutečnosti chytrý kus malwaru, jelikož se snaží vyhnout odhalení tím, že nepoužívá moc síťových dat. Dělá to tak, že na servery útočníka nahraje náhledy obrázků místo celého obrázku.

Podle společnosti jde o jeden z nejsofistikovanějších androidových malwarů, se kterým se kdy setkala. Jediným způsobem, jak se proti němu chránit, je nesideloadovat žádné aplikace na vaše zařízení Samsungu.

Související články

Dnes nejčtenější