Zavřít reklamu

Nejnovější smartphonové čipsety společnosti Qualcomm – procesor Snapdragon 888 a modem Snapdragon X65 5G – vyrábí svým nejnovějším procesem Samsung. Nyní do éteru pronikla zpráva, že chystaný čipset Qualcommu pro vyšší střední třídu Snapdragon 780G bude též vyráběn 5nm procesem korejského technologického obra. Podle vlastní tiskové zprávy Qualcommu, která byla později stažena, je Snapdragon 780G jeho nejlepším čipsetem pro střední třídu a je vyráběn 5nm EUV procesem slévárenské divize Samsungu Samsung Foundry.

Nový čipset disponuje dvěma velkými procesorovými jádry Cortex-A78 běžícími na frekvenci 2,4 GHz a šesti úspornými jádry Cortex-A55 s frekvencí 1,8 GHz. Používá grafický čip Adreno 642, které zvládá 10bitové HDR hraní. Čipset dostal do vínku také modem Snapdragon X53, který je schopen se připojit k sub-6GHz 5G sítím (rychlostí až 3,3 GB/s), a  bezdrátové standardy Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Kromě toho používá obrazový procesor Spectra 570 k současnému zpracování výstupů ze tří fotoaparátů a nahrávání videí v rozlišení 4K a s formátem HDR10+. Jeho AI procesor Hexagon 770 má výkon 12 TOPS.

Očekává se, že Snapdragon 780G si odbude svůj debut ve smartphonu Xiaomi Mi 11 Lite 5G. Další telefony s novým čipem by měly dorazit během druhého kvartálu roku. Samsung, který vyrábí i čip Snapdragon 750G, si v poslední době zajistil kontrakty na výrobu čipů mnoha jiných značek, jako je Huawei, IBM nebo Nvidia.

Související články

Dnes nejčtenější

.