Zavřít reklamu

Jak známo, Samsung je světově největším výrobcem paměťových čipů, pokud jde však o smartphonové čipy, je v žebříčku podstatně níž. Konkrétně loni skončil na pátém místě.

Podle nové zprávy společnosti Strategy Analytics činil tržní podíl Samsungu 9 %. Před ním se umístily firmy MediaTek a HiSilicon (dceřinka Huawei) s podílem 18 %, Apple s podílem 23 % a lídrem trhu byl s 31% podílem Qualcomm.

Trh se smartphonovými čipy z roku na rok rostl o 25 % na 25 miliard dolarů (necelých 550 mld. korun), a to díky solidní poptávce po čipsetech ze zabudovanou 5G konektivitou. Byla zde také vysoká poptávka po 5nm a 7nm čipech, z čehož těžila slévárenská divize Samsungu a společnost TSMC.

5nm a 7nm čipy loni tvořily 40 % veškerých smartphonových čipsetů. Prodalo se také přes 900 milionů čipů s integrovanou umělou inteligencí. Pokud jde o tabletové čipy, Samsung se umístil též pátý – jeho tržní podíl činil 7 %. Jedničkou byl Apple s podílem 48 %. Za ním s velkým odstupem skončily Intel (16 %), Qualcomm (14 %) a MediaTek (8 %).

Podíl Samsungu na trhu se smartphonovými čipsety hodně závisí na prodejích smartphonů Galaxy, nicméně svůj byznys se v poslední řadě snaží rozšířit tím, že čipy dodává jiným značkám, jako je např. Vivo. Strategy Analytics očekává, že letos se podíl korejského technologického obra na tomto trhu zvýší.

Související články

Dnes nejčtenější