Zavřít reklamu

Spory o patenty v oblasti smartphonů nejsou nic neobvyklého – stačí si vzpomenout na „legendární“ sedmiletou soudní bitvu mezi Samsungem a Applem, ukončenou v roce 2018. A na obzoru se možná rýsuje další.

Podle informací agentury Bloomberg plánuje společnost Huawei začít od Samsungu a Applu vybírat „rozumné“ poplatky za přístup ke své databázi patentů pro 5G technologie. Vedoucí jejího právního oddělení Song Liuping měl slíbit, že technologický obr si bude účtovat nižší poplatky než jeho konkurenti Qualcomm, Nokia a Ericsson. Přesněji řečeno by měly být zastropovány na 2,50 dolarech za každý prodaný smartphone (pro srovnání – Qualcomm Applu za každý iPhone účtoval třikrát tolik, kvůli čemuž se američtí technologičtí giganti střetli u soudu).

Cílem Huawei je podle agentury z patentových poplatků a licencí vydaných od roku 2019 do roku letošního získat 1,2–1,3 miliardy dolarů (zhruba 26,3–28,5 mld. korun). Tyto prostředky prý budou reinvestovány do výzkumu 5G technologií a mají společnosti pomoci udržet pozici předního dodavatele vybavení do 5G sítí.

Vzhledem k tomu, že Huawei si ve srovnání s jinými říká o poměrně malou částku, pro Apple a Samsung by neměl být velký problém uzavřít s ním dohodu. V tuto chvíli nicméně není známý postoj americké vlády. Huawei argumentuje, že přetrvávající sankce, které mu zabránily obchodovat s americkými společnostmi, by mu neměly bránit ve vybírání patentových poplatků, protože jeho patenty jsou veřejně přístupné. Jestli s takovým výkladem administrativa prezidenta Joe Bidena souhlasí, se teprve uvidí.

Související články

Dnes nejčtenější

.