Zavřít reklamu

Samsung si sice v roce 2020 na evropském smartphonovém trhu udržel vedení, jeho prodeje však kvůli koronavirové pandemii poměrně dost utrpěly. K tomu přispěly i nižší než očekávané prodeje loňské vlajkové řady Galaxy S20. I přesto, že technologický gigant z roku na rok prodal smartphonů méně, vzrostl jeho tržní podíl z 31 na 32 %. Ve své zprávě to uvedla společnost Counterpoint Research.

Samsung podle Counterpoint Research loni v Evropě prodal 59,8 milionu smartphonů, o 12 % méně než v roce 2019. Jeho meziroční tržní podíl mohl vzrůst jen proto, že celkově trh v loňském roce poklesl o 14 %. Nejvíce k tomu přispěl Huawei, jehož prodeje se meziročně propadly o 43 %.

Loňskou smartphonovou dvojkou byl na starém kontinentu Apple, který prodal 41,3 mil. telefonů, což bylo z roku na rok o jedno procento méně, a jeho tržní podíl se zvýšil z 19 na 22 %. Na třetím místě skončilo Xiaomi, kterému se podařilo prodat 26,7 mil. smartphonů, meziročně o 90 % více, a jeho podíl se zdvojnásobil na 14 %.

Čtvrtý skončil Huawei, který se v Evropě ještě loni přetahoval s Applem o druhé místo a který prodal 22,9 mil. smartphonů, což bylo meziročně o zmíněných 43 % méně. Jeho podíl klesl o sedm procentních bodů na 12 %. První pětku uzavírá Oppo, které prodalo 6,5 mil. smartphonů, o 82 % více než loni, a jeho podíl se zvýšil ze 2 na 4 %.

Vůbec největší růst zaznamenala globálně čím dál dravější čínská značka Realme, a to o 1083 %, když prodala 1,6 mil. smartphonů. Samozřejmě že tak prudké zvýšení bylo možné jen proto, že značka rostla z velmi nízkého základu – loni prodala 0,1 mil. smartphonů a její podíl činil 0 %. Loni jí v Evropě, kam vstoupila teprve v roce 2019, s jedním procentem podílu patřila sedmá příčka.

Pro úplnost dodejme, že před Realme skončila společnost OnePlus, která prodala 2,2 mil. smartphonů, což bylo z roku na rok o 5 % více, a jejíž podíl zůstal stejný – 1 %.

Související články

Dnes nejčtenější

.