Zavřít reklamu

Akademici z americké University of Colorado at Boulder (CU Boulder) vyvinuli nové nositelné zařízení. To je unikátní tím, že je schopné přeměnit lidské tělo v biologickou baterii, jelikož ji napájí sám uživatel.

Jak píše web SciTechDaily, zařízení je nákladově úsporným nositelným „udělátkem“, které je možné roztáhnout. To znamená, že je lze nosit jako prsten, náramek a další doplňky, které se dotýkají kůže. Zařízení využívá přirozeného tepla nositele. Jinými slovy používá termoelektrické generátory, aby přeměnilo vnitřní tělesnou teplotu na elektřinu.

Zařízení mimoto dokáže generovat zhruba 1 volt energie na každý čtvereční centimetr kůže. To je menší napětí na plochu, než poskytují stávající baterie, ale stále to bude stačit na napájení produktů jako fitness náramky a chytré hodinky.

To není vše – „udělátko“ se také umí samo opravit, pokud se rozbije, a je plně recyklovatelné. To z něj činí čistší alternativu vůči běžné elektronice. „Kdykoli použijete baterii, vyčerpáváte ji a budete ji muset nakonec vyměnit. Hezké na našem termoelektrickém zařízení je to, že je můžete nosit a poskytuje vám stálý přísun energie,“ uvedl docent Jianliang Xiao z katedry Mechanického inženýrství CU Boulder a jeden z hlavních autorů vědeckého článku o tomto unikátním zařízení.

Podle Jianlinga by se zařízení mohlo na trhu objevit za 5–10 let, pokud tedy on a jeho kolegové vyřeší některé otázky spojené s jeho designem. Blíží se revoluce v napájení „wearables“?

Související články

Dnes nejčtenější

.