Zavřít reklamu

Jak známo, společnosti jako Facebook používají různá data k přizpůsobení reklamy jednotlivým uživatelům. Koncem minulého roku zavedl Apple nové změny zaměřené na ochranu soukromí, které nutí vývojáře aplikací žádat uživatele iPhonů o povolení ke shromažďování jejich osobních údajů, z čehož Facebook pochopitelně neměl radost. Kromě toho, že na Apple chystá žalobu kvůli údajným protisoutěžním praktikám, nyní spustil novou reklamní kampaň soustředící se na pomoc malým firmám, jež se ocitly kvůli koronavirové pandemii v těžké situaci. Spíše se však snaží uživatele iPhonů přesvědčit, aby si zapnuli cílenou reklamu, a ty ostatní, aby se nechali za tímto účelem dále sledovat.

V rámci kampaně s názvem Good Ideas Deserve To Be Found (Dobré nápady si zaslouží být objeveny) Facebook vypustil video, které má v současnosti mnohem více „dislajků“ než „lajků“. Deklarovaný záměr sociálního obra pomoci malým firmám je totiž evidentní výzvou směrem k jeho uživatelům, aby se nechali i nadále kvůli cílené reklamě sledovat, a uživatelům iPhonů, aby si ji zapnuli. Ve videu je vidět daleko více uživatelů Facebooku a Instagramu objevujících věci, jež je možné sledovat a koupit, než malé firmy.

Název videa zřejmě nebyl vybrán náhodně, má podle všeho vzbuzovat dojem, že cílená reklama na Facebooku je něčím novým. Facebook však už dávno předtím kvůli personalizované reklamě uživatele sledoval a stále sleduje (přesněji řečeno ty, kteří se ze sledování výslovně nevyloučili), protože na tom je založen jeho byznys.

Kampaň nicméně není zase tak špatná. Facebook v rámci ní promine poplatky firmám, které prodávají své produkty pomocí funkce Pokladny ve Facebook Obchodech (a bude tak činit až do června příštího roku) a do srpna letošního roku nebude také vybírat poplatky za online akce. Kromě toho například i ulehčuje restauracím přidávat jejich menu na Facebook firemní stránky. I když tato či jiná vstřícná gesta mohou firmám do určité míry pomoci s náklady na reklamu, je třeba mít na paměti, že jejich primárním účelem je pomáhat byznysu Facebooku.

Související články

Dnes nejčtenější