Zavřít reklamu

Evropská unie údajně zkoumá možnost postavení pokročilé polovodičové továrny na evropské půdě, přičemž na projektu by se mohl podílet Samsung. S odvoláním na představitele francouzského ministerstva financí o tom informovala agentura Bloomberg.

EU prý zvažuje vybudování pokročilé továrny na polovodiče proto, aby snížila svoji závislost na řešeních v oblasti 5G sítí, vysoce výkonných počítačích a polovodičích pro autonomní vozidla od zahraničních výrobců. V tuto chvíli však není jasné, jestli by šlo o úplně nový závod, nebo již existující, který by byl použit pro nový účel. Bez ohledu na to prý předběžný plán počítá s výrobou 10nm polovodičů a později menších, možná i 2nm řešení.

Iniciativu zčásti vede evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který v loňském roce řekl, že „bez nezávislé evropské kapacity v oblasti mikroelektroniky nebude žádná evropská digitální suverenita“. Loni Breton také prohlásil, že projekt by mohl od veřejných a soukromých investorů získat až 30 miliard eur (zhruba 773 mld. korun). Do iniciativy se prý zatím zapojilo 19 členských zemí.

Účast Samsungu na projektu zatím nebyla potvrzena, jihokorejský technologický obr však není jediným velkým hráčem ve světě polovodičů, který by se mohl stát klíčovým pro plány EU podpořit domácí výrobu polovodičů. Jejím partnerem by se mohla stát i společnost TSMC, nicméně ani ta, ani Samsung se k záležitosti nevyjádřily.

Související články

Dnes nejčtenější

.