Zavřít reklamu

Jak víte nejen z našich novinek, na čínské technologické firmy, včetně smartphonového obra Huawei, velmi tvrdě dopadly sankce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. V éteru se v poslední době objevují zprávy, že za nového prezidenta Joea Bidena se pro ně situace o něco zlepší, tyto spekulace však nyní Biden rázně utnul. Ve spolupráci se spojenci totiž ohlásil, že přidá „nové cílené sankce“ k exportu některých důležitých technologií do Číny. Učinil tak ještě předtím, než se poprvé telefonicky spojil se svým čínským protějškem Si-Ťin-pchingem.

Kromě nových obchodních restrikcí týkajících se citlivých amerických technologií Bílý dům nebude souhlasit se zrušením obchodních cel uvalených předchozí administrativou, dokud tuto otázku důkladně neprobere se spojenci.

Biden je také podle amerických médií připraven spolupracovat s republikány na zvýšení veřejných investic do technologických sektorů, které jsou pro USA z hlediska jejich ekonomické výhody klíčové, včetně polovodičů, biotechnologií a umělé inteligence.

Nejnovější vývoj bude zklamáním nejen pro šéfa Huawei Žen Čeng-feje, který očekával, že s nástupem nového prezidenta se vztahy mezi USA a Čínou a potažmo amerických a čínských společností zlepší. Zdá se, že Bidenův přístup k Číně se bude od Trumpova lišit jen tím, že Bílý dům proti ní bude postupovat koordinovaně, nikoli sólově.

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.