Zavřít reklamu

Jak z našich předchozích novinek víte, Samsung zvažuje v USA, přesněji v texaském Austinu, postavit svou nejpokročilejší továrnu na výrobu logických čipů. Do projektu chce údajně investovat více než 10 miliard dolarů (zhruba 214 mld. korun). Nicméně technologický gigant údajně žádá jisté pobídky. Pokud Austin chce, aby zde obří továrna stála, musí podle agentury Reuters Samsungu odpustit na daních nejméně 806 milionů dolarů (přibližně 17,3 mld. Kč).

Požadavek Samsungu vyplývá z dokumentu, který společnost zaslala zástupcům státu Texas. Uvedeno je v něm také to, že továrna by vytvořila 1800 pracovních míst, a že pokud si pro ni Samsung vybere právě Austin, začne ji stavět ve druhém čtvrtletí letošního roku. Do provozu by pak byla uvedena ve třetím kvartálu roku 2023.

Pokud by se Samsung se zástupci Texasu na daňových úlevách nedomluvil (nebo by „to“ nedopadlo z jiných důvodů), mohl by továrnu na 3nm čipy postavit jinde – údajně v těchto dnech „zkoumá terén“ v Arizoně a New Yorku, ale také v domovské Jižní Koreji.

Projekt je součástí plánu Samsungu stát se na poli výroby čipů do roku 2030 jedničkou a sesadit tak z trůnu dlouhodobého vládce tohoto segmentu, tchajwanskou společnost TSMC. Jihokorejský technologický obr již minulý rok oznámil, že do čipů příští generace hodlá v následujících deseti letech investovat 116 mld. dolarů (přibližně 2,5 bilionu korun).

Témata: , , ,

Dnes nejčtenější

.