Zavřít reklamu

Jak z našich předchozích novinek víte, TSMC je největším kontraktovým výrobcem čipů na světě. Jak také víte, mnoho technologických obrů jako Apple, Qualcomm nebo MediaTek nemá vlastní kapacity na výrobu čipů, takže se se svými návrhy čipů obracejí právě na TSMC nebo Samsung. Například loňský čip Qualcommu Snapdragon 865 vyrábělo TSMC pomocí 7nm procesu a letošní Snapdragon 888 produkuje slévárenská divize Samsungu Samsung Foundry pomocí 5nm procesu. Nyní společnost Counterpoint Research zveřejnila svou predikci ohledně polovodičového trhu na letošní rok. Ten podle ní v tržbách vzroste o 12 % na 92 miliard dolarů (zhruba 1,98 bilionu Kč).

Counterpoint Research také očekává, že TSMC a Samsung Foundry letos porostou o 13–16 %, resp. 20 %, a že největším zákazníkem 5nm procesu prvně zmíněného bude Apple, který využije 53 % jeho kapacity. Konkrétně budou na těchto linkách vyráběny čipy A14, A15 Bionic a M1. Druhým největším zákazníkem tchajwanského polovodičového obra bude podle odhadu společnosti Qualcomm, který by měl jeho 5nm produkci vytížit ze 24 procent. 5nm výroba by v letošním roce měla tvořit 5 % 12palcových křemíkových desek, což by bylo o čtyři procentní body více než loni.

Pokud jde o 7nm proces, největším letošním zákazníkem TSMC by měl být procesorový gigant AMD, který prý využije jeho kapacitu ze 27 procent. Druhým v pořadí by měl být gigant v oblasti grafických karet Nvidia s 21 procenty. Counterpoint Research odhaduje, že 7nm výroba bude letos tvořit 11 % 12palcových waferů.

Jak TSMC, tak Samsung produkují řadu různých čipů včetně těch vyrobených pomocí litografie EUV (Extreme Ultraviolet). Ta používá ultrafialové paprsky světla k vyleptání extrémně tenkých vzorů do waferů, aby pomohla inženýrům vytvářet obvody. Tato metoda pomohla slévárnám přejít na současný 5nm i na příští rok plánovaný 3nm proces.

Související články

Dnes nejčtenější