Zavřít reklamu

Samsung, přesněji řečeno jeho klíčová dceřinka Samsung Electronics, dnes zveřejnila svou finanční zprávu za 4. kvartál loňského roku a poslední fiskální rok. Vyplývá z ní, že hlavně díky silné poptávce po čipech a displejích se její čistý zisk v posledním čtvrtletí z roku na roku zvýšil o více než čtvrtinu. Nicméně ve srovnání se třetím kvartálem klesl.

Samsung Electronics podle nové finanční zprávy v posledních třech měsících minulého roku vydělal 61,55 bilionu wonů (zhruba 1,2 bil. korun), přičemž čistý zisk činil 9,05 bil. wonů (přibližně 175 miliard Kč). Za celý loňský rok dosáhly tržby 236,81 bil. wonů (asi 4,6 bil. korun) a čistý zisk byl 35,99 bil. wonů (zhruba 696 mld. Kč). Zisk společnosti se tak z roku na roku zvedl o 26,4 %, na čemž měla největší podíl vysoká poptávka po čipech a displejích. Pokud jej však srovnáme s loňským třetím čtvrtletím, klesl o 26,7 %, a to hlavně kvůli nižším cenám pamětí a negativnímu efektu na domácí měnu.

Ve srovnáním z rokem 2019 vzrostl zisk společnosti za celý minulý rok o 29,6 % a tržby stouply o 2,8 %.

Prodeje smartphonů Samsungu se v posledním kvartálu loňského roku díky globálnímu ekonomickému oživení zvýšily, nicméně zisky klesly. Důvodem jsou „zostřená konkurence a vyšší náklady na marketing“. Smartphonová divize během tohoto čtvrtletí zaznamenala tržby ve výši 22,34 bil. wonů (přibližně 431 mld. korun) a zisk činil 2,42 bil. wonů (asi 46,7 mld. korun). Společnost podle svých slov v prvním letošním kvartálu očekává slabší prodeje smartphonů a tabletů, ale zisková marže má díky prodejům nové vlajkové řady Galaxy S21 a launchi některých produktů pro masový trh růst.

Navzdory solidním dodávkám čipů v posledním kvartálu minulého roku klesl zisk polovodičové divize společnosti. Mohl za to především propad cen čipů DRAM, pokles hodnoty dolaru vůči wonu a počáteční investice do stavby nových výrobních linek. Polovodičová divize v loňském 4. čtvrtletí utržila 18,18 bil. wonů (přibližně 351 mld. korun) a vykázala zisk 3,85 bil. wonů (zhruba 74,3 mld. Kč).

Během tohoto kvartálu došlo ke zvýšení poptávky čipech DRAM a NAND v souvislosti s tím, jak technologické společnosti stavěly nová datacentra a uváděly na trh nové chromebooky, laptopy, herní konzole a grafické karty. Společnost předpokládá, že poptávka po pamětech DRAM se v první polovině letošního roku ještě zvýší, a to díky silné poptávce po smartphonech a serverech. Příjmy v první polovině roku však mají kvůli zvyšování produkce nových výrobních linek klesnout.

Další divize nejdůležitější dceřinky Samsungu  – Samsung Display – v posledním kvartálu roku zaznamenala na tržbách 9,96 bil wonů (přes 192 mld. korun) a její zisk činil 1,75 bil. wonů (přibližně 33,6 mld. Kč). Jde o nejvyšší kvartální čísla společnosti, k nimž nejvíce přispělo oživení trhu se smartphony a televizory. Příjmy z mobilních displejů prudce stouply díky vyšším prodejům smartphonů v období prázdnin, zatímco ztráty z velkých panelů se díky stabilním prodejům televizorů a rostoucím průměrným cenám televizí a monitorů od vypuknutí koronavirové pandemie snížily.

Související články

Dnes nejčtenější

.