Zavřít reklamu

Samsung se sice vzdal plánů na vytváření vlastních mobilních procesorových jader, neopustil však myšlenku stát se do roku 2030 největším výrobcem čipů na světě a nesnížil výdaje na výzkum a vývoj. Podle nových zpráv z Jižní Koreje technologický obr naopak vydal v loňském roce na výzkum a vývoj polovodičů dost prostředků, aby si zajistil druhé místo. První místo si dlouhodobě drží procesorový gigant Intel.

Samsung podle webu The Korea Herald vydal na výzkum a vývoj logických čipů a s tím souvisejících technologií 5,6 miliardy dolarů (zhruba 120,7 mld. korun). Meziročně jeho výdaje na tomto poli stouply o 19 %, přičemž velká část zdrojů šla na vývoj nových výrobních procesů (včetně 5nm procesu).

Samsung překonal pouze Intel, který na výzkum a vývoj čipů vydal 12,9 mld. dolarů (přibližně 278 mld. korun), což bylo oproti roku 2019 o 4 % méně. I tak jeho výdaje tvořily téměř pětinu veškerých výdajů v tomto odvětví.

I když Intel utratil meziročně méně, většina dalších výrobců polovodičů výdaje na výzkum a vývoj navýšila. Podle webu deset největších hráčů v této oblasti z roku na rok zvýšilo své „výzkumně-vývojové“ výdaje o 11 %. Jinými slovy Samsung není jediným polovodičovým gigantem, který loni nalil do výroby čipů více peněz, a podle všeho se konkurence na tomto poli přiostřuje.

Analytici citovaní webem očekávají, že celkové výdaje s čipy souvisejícím výzkumem a vývojem letos dosáhnou přibližně 71,4 mld. dolarů (asi 1,5 bilionu korun), což by bylo oproti loňsku zhruba o 5 % více.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější

.