Zavřít reklamu

Konečně jsme se dočkali, konec tohoto smutného a nepříjemného roku je konečně tady, i když ani ten neproběhne úplně standardně. Protiepidemický systém PES je na 5. stupni a to znamená zákaz vychází po 21. hodině a zákaz shromažďování lidí. Kvůli tomu, snad všechna města zrušila své oslavy nového roku ve formě ohňostrojů, avšak není třeba věšet hlavu, je téměř jisté, že stejně jako každý rok, bude spousta lidí dělat své vlastní ohňostroje. A letošní podívaná na domácí světelné show by mohla být letos o to větší. Je přirozené, že si všichni chceme uchovat na takovou událost vzpomínku a kdo jiný by nám s tím měl pomoci, než náš „nejlepší přítel“ smartphone. V dnešním článku vám dáme několik tipů, jak takový ohňostroj na váš smartphone fotit.

Pozor na baterii

Začneme úplným základem a ten se týká baterie vašeho telefonu. V ideálním případě byste měli mít nabito na 100%, protože přeci jen fotografování a zvlášť to déle probíhající je poměrně náročné na spotřebu a navíc je známo, že se v zimě baterie telefonu vybíjí rychleji.

Žádný blesk ani HDR

Blesk se používá zejména k fotografování objektů na nízkou vzdálenost a k zachycení ohňostrojů je tedy nevhodný, stejně tak jako HDR, by byl spíše na škodu. HDR lze vypnout v Nastavení fotoaparátu.

Digitální zoom? NE!

Stejně jako dvěma výše popsaným funkcím se vyvarujte také digitálnímu přiblížení. Takový zoom totiž má za následek ztrátu ostrosti a mohla by se také zvýšit zrnitost fotky a to by rozhodně nevypadalo ani trochu hezky, zvlášť v případě něčeho tak krásného jako je světelná podívaná na noční obloze. Snímky také budou vypadat lépe při používání fotoaparátu na šířku.

Snímky jako od profesionála zajistí ISO a délka uzávěrky

Nádherné fotky obrovských světelných fontán na temném nebi, kdo by takové snímky neznal. Mysleli jste si, že se jedná o následnou úpravu ve fotoshopu? Nikoliv. Vše je jen o nastavení fotoaparátu a takové fotografie můžete pořídit i vy. Prvním krokem je přejít v aplikaci fotoaparátu na Další a vybrat režim PRO. Pak už jen tapněte na ISO a jeho hodnotu nastavte na nízkou hodnotu, například 100. Tím zajistíte, že zejména velké výbuchy nebudou přeexponované, jednoduše řečeno příliš jasné.

Pokud chcete své snímky ohňostroje posunou na ještě vyšší úroveň a zachytit světelné útvary i s jejich světelnou stopou, změňte délku uzávěrky. Podle mých zkušeností, je nejlepší její hodnotu nastavit na jednu nebo dvě sekundy. Důležitým pomocníkem v případě změny délky uzávěrky je stativ, bez něj je prakticky nemožné pořídit kvalitní fotografii, telefon totiž musí být naprosto v klidu a nesmí se třást.

Jako třešničku na dortu si můžeme představit vyvážení bílé, které opět můžeme změnit pouze v režimu PRO, stačí přejít na položku s označením WB. Jak budete měnit pozici posuvníku, uvidíte v reálném čase zobrazení barev. Vyberte si to, které se vám nejvíce líbí.

Vyzkoušejte sériové snímání

Většina lidí při pořizování selfie stráví spoustu času a to zejména vybráním toho nejlepšího snímku, to samé by se mohlo odehrávat také v případě fotek ohňostroje. Naštěstí zde máme funkci s názvem Sériové snímání. Toho dosáhnete buď tak, že podržíte tlačítko spouště a nebo jej potáhnete směrem k okraji a budete držet, záleží na tom, kterou verzi systému máte. Váš telefon začne pořizovat jeden snímek za druhým a bude pak na vás, který vyberte a budete sdílet s ostatními.

Slovo závěrem

Nezapomeňte se také ujistit, že se v telefonu nachází dostatek volného místa. Posledním doporučením od nás je, abyste si nastavení fotoaparátu nejprve vyzkoušeli nanečisto, aby výsledné fotky ohňostroje byly skutečně ohromující tak, jako vlastní zážitek. Na závěr našeho krátkého návodu nezbývá než popřát, aby se vám povedlo zakončit letošní nezvyklý nový rok, tak jak si představujete.

 

Dnes nejčtenější

.