Zavřít reklamu

Jak se začátkem týdne spekulovalo, tak se také stalo – Samsung uvedl na scénu nový televizor s technologií MicroLED. Nabízí mimo jiné prakticky bezrámečkovou obrazovku (poměr displeje k tělu činí 99,99 %) a prostorový zvuk 5.1. Využití najde především v domácích kinech.

Nový televizor používá miliony samoosvětlovacích LED modulů o velikosti mikrometrů, což mu umožňuje produkovat hlubokou černou barvu a vysoký kontrastní poměr. Jelikož tato technologie používá anorganické materiály, netrpí problémem s vypalováním obrazu jako OLED obrazovky. Samsung odhaduje, že její životnost je až 100 000 hodin (v „překladu“ až 10 let).

Novinka dostala do vínku úhlopříčku 110 palců a rozlišení 4K. Samsung neodhalil parametry jako jas, kontrast nebo obnovovací frekvenci, lze však předpokládat, že podporuje standard HDMI 2.1 a disponuje obnovovací frekvencí 120 Hz.

Televizor je také vybaven AI poháněnou technologií Object Tracking Sound+, která dokáže vytvořit vícekanálový zvukový zážitek po vzoru kina, a funkcí zvanou 4Vue, jež uživatelům umožňuje sledovat vedle sebe čtyři videopřenosy ve velikosti 50 palců ze čtyř různých zdrojů.

V pořadí druhá MicroLED televize technologického obra (první byl obří televizor The Wall) bude na trh uvedena v prvním čtvrtletí příštího roku a prodávat se za velmi vysokou cenu – v přepočtu zhruba 3 400 000 korun. Dostupná bude nejprve v USA, některých evropských zemích a na Blízkém východě. Samsung podle svých slov zvažuje možnost, že novinku v budoucnu vydá ve velikostech od 70–100 palců.

Související články

Dnes nejčtenější