Zavřít reklamu

Je veřejným tajemstvím, že procesory Exynos z dílny Samsungu, kterými společnost osazuje své vlajkové lodě po celém světě kromě USA, Číny a Jižní Koreji, v benchmarcích a dalších testech pravidelně zaostávají za konkurenčními čipy Snapdragon společnosti Qualcomm. Bohužel situace není lepší ani mezi telefony střední třídy.

Zářným příkladem toho je smartphone Galaxy M31s, který se prodává i v Česku. Jedná se o zařízení střední třídy a jihokorejský technologický gigant jej vybavil procesorem Exynos 9611, vyrobený zastaralým 10nm procesem a nepříliš potěšující cenovkou – u nás se prodává za 8 990Kč. Telefon sice nabízí různé vychytávky, ale člověk by očekával také nějaký výkon za tu cenu. Stačilo by přitom použít například procesor Snapdragon 730 od Qualcommu. Ten má velmi podobné technické specifikace, ale je výkonnější a díky použití 7nm výrobního procesu i úspornější než Exynos 9611 a přitom je o několik měsíců starší. Galaxy M31s dostal do vínku 6000mAh baterii, která bohužel přijde částečně vniveč, díky neúspornému čipsetu. Proč se Samsung neustále snaží konkurovat na poli procesorů společnosti Qualcomm? Na tuto otázku si může odpovědět každý sám, jedno je však jisté, na tuto „válku“ doplatí jedině zákazníci.

Spoustě uživatelů totiž už dochází trpělivost a dokonce vznikla petice, aby Samsung upustil od používání procesorů Exynos ve svých vlajkových lodí. Lidem se nelíbí zejména nižší výdrž baterie a přehřívání. Řešíte při koupi telefonu, jakým procesorem je vybaven? Máte negativní zkušenosti s procesory Exynos? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Související články

Dnes nejčtenější