Zavřít reklamu

Hologramová technologie je v posledních dvou desetiletích jednou z největších fantazií „geeků“ i fanoušků sci-fi. Díky technologickému pokroku v oblastech jako optika, displeje a umělá inteligence by se však mohla již relativně brzy stát součástí našich denních životů. Tým výzkumníků z institutu Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) si je totiž po osmi letech vývoje a testování technologií pro holografické displeje jistý, že z holografické obrazovky se může v blízké budoucnosti stát produkt.

Výzkumníci Samsungu nedávno zveřejnili článek o holografických videodisplejích s tenkým panelem v prestižním vědeckém časopise Nature Communications. Článek popisuje novou technologii vyvinutou týmem SAIT s názvem S-BLU (steering-backlight unit), která podle všeho řeší jeden z největších problémů brzdících vývoj holografických technologií, kterým jsou úzké pozorovací úhly.

S-BLU se skládá z tenkého světelného zdroje ve tvaru panelu, který Samsung nazývá jednotkou koherentního podsvícení (C-BLU), a deflektoru paprsku. Modul C-BLU přeměňuje dopadající  paprsek na kolimovaný paprsek, zatímco deflektor paprsku je schopný usměrnit dopadající paprsek do požadovaného úhlu.

3D displeje tu s námi jsou již mnoho let. Jsou schopné zprostředkovat pocit hloubky tím, že lidskému oku „namluví“, že se dívá na trojrozměrné předměty. Ve skutečnosti jsou však tyto obrazovky v podstatě dvojrozměrné. Trojrozměrný obraz se zobrazuje na plochém 2D povrchu a 3D efekt je ve většině případů dosažen využitím binokulární paralaxy, tj. rozdílu v úhlu mezi levým a pravým okem diváka při zaostřování na předmět.

Technologie Samsungu se zásadně liší v tom, že dokáže vytvořit trojrozměrné obrazy předmětů v trojrozměrném prostoru pomocí světla. To pochopitelně není nic nového, jelikož s hologramovou technologií se experimentuje již desetiletí, nicméně právě pokrok Samsungu v podobě technologie S-BLU by mohl být klíčem k tomu, přinést skutečné 3D hologramy masám. Podle týmu SAIT dokáže S-BLU dokáže rozšířit pozorovací úhel pro hologramy zhruba třicetinásobně oproti běžnému 4K displeji s úhlopříčkou 10 palců, který má pozorovací úhel 0.6 stupňů.

A k čemu by nám mohly hologramy sloužit? Například k zobrazování virtuálních plánů nebo navigace, provádění telefonních hovorů, ale i snění za bílého dne. Jisté každopádně je, že na to, až se tato technologie stane opravdu běžnou součástí našich životů, si budeme muset ještě chvíli počkat.

Související články

Dnes nejčtenější