Zavřít reklamu

Samsung musí čelit narůstajícímu tlaku ze strany korejských environmentalistů. Podle Korejské federace environmentálních hnutí (Korea Federation for Environmental Movements – dále jen KFEM) zavinily investice technologické firmy do uhelného průmyslu přes třicet tisíc předčasných úmrtí. KFEM přičítá investicím podíl na znečištění ovzduší, které v zemi každoročně přispívá ke zdraotním problémům velké části populace. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v roce 2016 odhadla, že by současný zašpiněný vzduch mohl způsobit v roce 2060 předčasné úmrtí více než tisíce jihokorejců na každý milion obyvatel v populaci.

KFEM uspořádala v úterý protest před sídlem firmy v centru Soulu, kde chtěla upozornit na investice pojišťovacího oddělení Samsungu do uhelného průmyslu. Společnost měla během uplynulých dvanácti let investovat patnáct bilionů wonů (cca 300 miliard korun) do provozu čtyřiceti uhelných elektráren. Za toto období elektrárny podle aktivistů vyprodukovaly šest miliard tun uhlíkových emisí, což je přibližně osminásobek všech emisí vyprodukovaných v celé Jižní Korei za rok 2016.

Samsung v říjnu oznámil, že už nehodlá vkládat peníze do provozu zastaralých elektráren. Podle pojišťovací divize Samsung Life firma neinvestovala do podobných projektů od srpna 2018. Společnost dále zpochybňuje částku patnácti bilionů, která slouží aktvistům jako argument k protestům. Samsung navíc v srpnu nepodpořil investice do stavby uhelného přístavu v australském Queenslandu. Oficiální stanoviska a cíle firmy jdou ruku v ruce se slibem jihokorejské vlády, která chce do roku 2030 investovat 46 miliard dolarů (cca 1,031 nilionu korun) do podpory obnovitelných zdrojů energie.

Témata:

Dnes nejčtenější

.