Zavřít reklamu

Největší událost za posledních několik let je tu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se americké volby, v nichž se v „těžké váhové kategorii“ utkal stávající prezident Donald Trump a vítěz voleb Joe Biden, týkají výhradně Spojených států, nenechte se zmást. Právě americká zahraniční politika, směřování mezinárodní obchodu a schopnost podchytit nestálou koronavirovou pandemii mohou totiž ovlivnit i zbytek světa. A do toho se neodmyslitelně počítá i technologický sektor, který je v hledáčku politiků již delší dobu. Donald Trump si totiž posvítil na čínské obchodní praktiky a pořádně zatopil společnosti Huawei, kde došlo k omezení nákupu amerických součástek a nucenému zákazu spolupráce mezi západními a východními korporacemi.

Nutno však podotknout, že byť byl tento krok pro Huawei zkouškou ohněm, kterou společnost zdárně přežila, ostatním technologickým gigantům v mnoha ohledech pomohl. Zejména pak Samsungu, který s čínským výrobcem na asijském a nakonec i evropském a americkém trhu pořádně dlouhou dobu bojoval o zákazníky a uživatele. Huawei si totiž většinu lidí podmanil právě výhodným poměrem cena/výkon a bezkonkurenční inovací, jež často výrazně přesahovala dosavadní laťky nastavené ostatními výrobci. Právě americké restrikce tak pomohly rozložení na trhu více vyvážit a umožnily Samsungu opět usednout do sedla předních smartphonových gigantů. Otázkou však zůstává, jak celou situaci změní probíhající volby. V případě Donalda Trumpa by bylo další směřování poměrně jasné, ale co liberálně zaměřený Joe Biden? Právě ten se totiž k Číně vyjadřoval poměrně opatrně a zdaleka nezastával tak tvrdý postoj jako jeho soupeř.

Podle dosavadních informací to však vypadá, že se nic příliš měnit nebude a demokratický kandidát ponechá restrikce v platnosti. Momentální rozložení na trhu se tak pravděpodobně příliš nezmění, a byť se Biden opakovaně zmínil, že by rád ukrojil kus koláče z monopolu technologických společností, zrovna Samsung z celé situace nejspíše vybruslí nijak nedotčen. Misky vah se tak příliš nepřeklopí a ačkoliv by se v případě výhry Donalda Trumpa a uhájení mandátu dal očekávat turbulentnější přístup, demokratický kandidát je poněkud opatrnější, kontroverznější a více spoléhá na mechanismy, které jsou již v pohybu místo zavádění nových. Tak či onak, uvidíme jak se cela situace ještě vyvine, zda Trump napadne výsledky voleb či nikoliv.

Související články

Dnes nejčtenější