Zavřít reklamu

Problémy s nízkou kapacitou baterií se snaží výrobci většinou řešit poměrně jednosměrně, většinou navyšováním kapacity baterií společně s využíváním nových technologií při jejich produkci. Nový vynález vědců z Čínské univerzity v Hong-Kongu by mohl přinést navýšení doby mezi jednotlivými dobitími mobilních zařízení pomocí inovativního přístupu, jež může zajistit průběžné dobíjení přístrojů, zatímco si hoví v našich kapsách nebo objímají naše zápěstí. Idea, kterou si pracovníci univerzity vypůjčili z designu klasických mechanických hodinek, slibuje malou revoluci hlavně v oblasti nositelných zařízení.

Klasické hodinkové stroje využívají mechanickou energii, generovanou skrze obyčejný pohyb majitelů a poté převedenou na energii elektrickou, k pohánění důmyslných strojků uvnitř hodinek. Taková technologie se ovšem nehodí k použití v nositelných zařízení. Její výroba je totiž velmi náročná a úplně nesedí kvůli své křehkosti ke konceptu odolných chytrých zařízení budoucnosti. Pod vedením profesora Wei-Hsin Liaa se tak tým na univerzitě pokusil najít alternativní způsob, který by generoval energii stejným způsobem.

Liao nakonec světu představil maličký generátor, který namísto mechaniky používá ke generaci energie elektro-magnetické zařízení. Celý generátor se vejde má velikost přibližně pěti krychlových centimetrů a dokáže tvořit energii o hodnotě 1,74 miliwattu. To sice nestačí na úplný pohon chytrých hodinek a náramků, dokáže ale dokáže ale patřičně zvýšit životnost jednoho nabití malého zařízení. O generátor se zatím žádný z velkých výrobců veřejně nezajímá, určitě by se ale hezky vyjímal třeba v nové generaci Samsung Smart Watch.

Související články

Dnes nejčtenější