Zavřít reklamu

Samsung vykázal ve třetím kvartálu letošního roku rekordní tržby – 59 miliard dolarů (přibližně 1,38 trilionu korun). Nejvíce se na nich podílel prodej čipů, který z roku na rok stoupl o 82 %, a smartphonů, kterých se meziročně prodalo o polovinu více. Výrazně rostl také segment prémiových televizorů.

Pokud jde o čistý zisk, ten v předposledním kvartálu dosáhl 8,3 miliardy dolarů (zhruba 194 miliard korun), což je z roku na rok nárůst o 49 %. Mimořádně dobrým finančním výsledkům jihokorejského technologického obra podle všeho pomohly zpřísněné sankce americké vlády proti společnosti Huawei.

V srpnu americké ministerstvo obchodu oznámilo, že uvalí sankce proti jakékoli zahraniční firmě, která čínskému smartphonovému gigantovi prodává čipy bez toho, aniž si u něj předtím zajistila speciální licenci. V hledáčku americké vlády se v poslední době ocitlo více čínských technologických firem a jejich produktů, například globálně úspěšná aplikace TikTok, provozovaná společností ByteDance, nebo sociální síť WeChat, vytvořená technologickým kolosem Tencent.

Rekordní finanční výsledky přicházejí v době, kdy dochází ke konsolidaci čipového průmyslu v USA. Čipy mají širokou škálu využití a nacházejí se kromě smartphonů nebo spotřební elektroniky také v komerční infrastruktuře, jako jsou například datacentra.

Tento týden oznámil procesorový obr AMD, že za 35 miliard dolarů (asi 817 mld. korun) kupuje jednoho z největších výrobců logických obvodů na světě, americkou firmu Xilinx. Minulý měsíc zase společnost Nvidia, světově největší výrobce grafických čipů, oznámila akvizici britského výrobce čipů Arm, jež měla hodnotu 40 miliard dolarů (zhruba 950 mld. Kč).

I přes výjimečné výsledky Samsung předpokládá, že v posledním čtvrtletí roku se mu tak dobře nepovede. Očekává totiž slabší poptávku po čipech ze strany serverových zákazníků a také větší konkurenci v oblasti smartphonů a spotřební elektroniky.

Dnes nejčtenější

.