Zavřít reklamu

Samsung je jedním z globálních lídrů na poli technologie displejů a v tomto odvětví se snaží stále posouvat hranice. To dokazuje i poslední plod tohoto úsilí, ultraostrý OLED displej s jemností 10 000 PPI, který vyvinul ve spolupráci se Stanfordovou univerzitou.

Samsung s výzkumníky ze Stanfordu takovéto extrémní jemnosti dosáhl rozvinutím stávajícího designu elektrod používaných v ultratenkých solárních panelech. Týmu se podařilo vytvořit novou architekturu pro OLED displeje, která podle něj umožní zařízením, jako jsou smartphony, televizory nebo headsety pro virtuální a rozšířenou realitu, využít ultravysokého rozlišení.

Displejový panel s hustotou pixelů 10 000 PPI by byl v technologickém světě skutečným průlomem. Pro představu – obrazovky moderních telefonů zatím nedosáhly ani jemnosti 1000 PPI. Tato technologie by však mohla přinést opravdovou revoluci zejména do zařízení pro virtuální a rozšířenou realitu.

Uživatelé VR headsetů si často stěžují na tzv. mřížkový efekt. Ten je způsobený mezerami mezi pixely, které jsou snadno viditelné při pohledu na displej, jenž je jen centimetry vzdálený od obličeje uživatele.

Nová OLED technologie se spoléhá na tenké vrstvy, které vyzařují bílé světlo mezi reflexními vrstvami. Jsou tu dvě vrstvy – jedna stříbrná a pak další, která je vyrobená z reflexního kovu a má korugace v nano velikosti. To dovoluje měnit reflexní vlastnosti a umožňuje určitým barvám rezonovat skrze pixely.

V porovnání s RGB OLED obrazovkami ve smartphonech lze takto dosáhnout vysoké hustoty pixelů bez toho, aniž by utrpěl jas. Nová OLED technologie by mohla v zařízeních pro virtuální realitu vytvořit téměř dokonalý obraz, kde by bylo nemožné rozeznat jednotlivé pixely, čímž by se eliminoval zmíněný mřížkový efekt.

Samsung uvedl, že již pracuje na obrazovce standardní velikosti, která bude tuto technologií používat. Nemělo by tedy trvat příliš dlouho, než se dočkáme prvních zařízení nabízejících nevídaně jemné rozlišení displeje.

Dnes nejčtenější

.