Zavřít reklamu

Celosvětové dodávky televizorů dosáhly ve třetím kvartálu letošního roku historického maxima. Konkrétně bylo na globální trhy vyexpedováno 62,05 milionu kusů televizorů, což je o 12,9 % více než ve třetím čtvrtletí loňského roku a o 38,8 % více než v předchozím kvartálu. Ve své nejnovější zprávě to uvedla společnost TrendForce.

Nárůst zaznamenalo všech pět největších značek v branži, tedy Samsung, LG, TCL, Hisense a Xiaomi. Největším meziročním nárůstem – o 52,7 % – se může pochlubit třetí zmíněný výrobce. U Samsungu to bylo o 36,4 % (a oproti minulému kvartálu o 67,1 %). LG zaznamenalo z roku na rok nejmenší nárůst – 6,7 %, ve srovnání s minulým čtvrtletím však jeho dodávky vzrostly nejvíce, a to o 81,7 %. Pokud jde o počet dodaných kusů, Samsung jich v předmětném období vyexpedoval 14 200, LG 7 940, TCL 7 330, Hisense 5 500 a Xiaomi 3 380.

 

Podle analytiků LG je historický výsledek způsoben několika faktory. Jedním z nich je o 20 % zvýšená poptávka v Severní Americe, což je dáno tím, že lidé kvůli koronavirové pandemii trávili více času doma. Dalším je to, že do výsledku se započítaly dodávky, které se v první polovině roku zdržely.

I přes výrazný nárůst v předposledním kvartálu TrendForce předpokládá, že dodávky za celý letošní rok budou o něco nižší než v minulém roce. Upozorňuje také na to, že se bude pravděpodobně dále zvyšovat cena panelů, i když průměrná cena televizorů v Severní Americe klesá, což snižuje výrobcům ziskovou marži.

Související články

Dnes nejčtenější