Zavřít reklamu

Britská vláda vydala zprávu, v níž odsuzuje přítomnost společnosti Huawei v zemi a uvádí, že existují „jasné důkazy o koluzi s aparátem čínské komunistické strany“. Smartphonový obr reagoval prohlášením, že zpráva postrádá důvěryhodnost a vychází z názorů, nikoli faktů.

Podle zjištění, k nimž došel Výbor pro obranu Dolní sněmovny, Huawei celou dobu financuje čínská vláda, což prý společnosti umožňuje prodávat její produkty za „směšně nízké ceny“. Huawei je prý také zapojen do „celé řady aktivit v oblasti zpravodajských služeb, bezpečnosti a duševního vlastnictví“.

Výbor došel ve zprávě k závěru, že „je jasné, že Huawei je silně napojen na čínský stát a čínskou komunistickou stranu, a to navzdory jeho prohlášením o opaku“.

V současné době mají britské firmy zakázáno nakupovat od společnosti zařízení do 5G sítí a do roku 2027 musejí odstranit veškeré vybavení Huawei, které do svých 5G sítí již dříve nainstalovaly. Když se výbor toto datum snažil posunout o dva roky dopředu, telekomunikační giganti BT a Vodafone se nechali slyšet, že takový krok by mohl způsobit výpadky signálu.

Někteří britští poslanci varovali, že zablokování technologického giganta by mohlo mít neblahý dopad na další sektory ekonomiky, takže zpráva doporučuje, aby vláda více spolupracovala se spojenci a zajistila tak, že zde budou jiní dodavatelé telekomunikačních zařízení.

Dnes nejčtenější

.