Zavřít reklamu

5G sítě jsou v poslední době velmi diskutované téma jak v Česku, tak ve zbytku světa, kolem jejich však panují určité kontroverze. Nicméně všichni tři mobilní operátoři v Jižní Koreji si od společnosti Samsung objednali základnové stanice pro 5G sítě v pásmu 28GHz, aby tamním firmám ukázali, že jsou připraveni nabídnout jim nejmodernější řešení.

Rozvoj 5G sítě je v Jižní Koreji o něco dál než u nás a nyní se místní mobilní operátoři rozhodli, že je na čase rozšířit 5G na poli B2B (Bussiness to bussiness). Operátor SK Telekom, si údajně od Samsungu objednal 80 5G základových stanic, KT a LG Uplus 40-50 stanic. Všichni operátoři si do konce roku vytipují alespoň deset ideálních míst, kde budou demonstrovat své nové služby. Nejprve 5G stanice rozšíří v budovách, kde je potřeba přenášet obrovské množství dat s velmi nízkou latencí. 5G v pásmu 28 Ghz lze také použít u automních vozidel nebo k přenášení super-realistického obsahu. Podle potvrzených informací také plánují všichni tři korejští operátoři předvést, v souvislosti s 5G sítí, nejrůznější služby, jako jsou rozšířená realita, virtuální realita, automní hlídací roboti nebo samořiditelné automobily.

Pilotní projekt také počítá s nahrazením častí kabelových sítí LAN ve vládních veřejných sítích technologií 5G. To ale nějakou dobu potrvá, protože tamní Ministerstvo vědy a ICT nařídilo každému z operátorů instalovat alespoň 15 000 základnových stanic, vyplývá to z podmínek dražby pásma 28Ghz. Možná si říkáte, že je to velmi vysoké číslo, problém je však v tom, že dosah rádiového signálu v pásmu 28Ghz je velmi krátký – cca 17% hodnoty v 3,5Ghz pásmu. Operátoři plánují, že se jím 5G sítě podaří komercializovat do konce tohoto, nejpozději na začátku příštího roku. Je otázkou, zda i nový iPhone 12 přinese 5G.

Zdroj: SamMobile, Korea IT News

Dnes nejčtenější

.