Zavřít reklamu

Čínský smartphonový obr Huawei nedávno oficiálně potvrdil, že na některé jeho telefony s nadstavbou EMU 11 bude možné nainstalovat jeho vlastní operační systém HarmonyOS 2.0. Nyní se na čínské sociální síti Weibo objevil příspěvek, podle kterého jej nejprve dostanou smartphony s čipem Kirin 9000 (podle všeho to bude chystaná řada Huawei Mate 40), poté telefony poháněné čipsetem Kirin 990 5G (některé modely řad P40 a Mate 30) a ještě později další.

Mezi těmi „dalšími“ by měly být mimo jiné telefony postavené na starším čipu Kirin 710, zřejmě však ne všechny. Pro připomenutí – dva roky starý čipset pohání například Huawei P30 lite, Huawei Mate 20 Lite, P smart 2019 nebo Honor 10 Lite. Systém prý také obdrží (opět jen některé) smartphony s čipy Kirin 990 4G, Kirin 985 nebo Kirin 820.

Jak známo, obchodní válka mezi USA a Čínou společnosti Huawei značně ztížila schopnost uvádět na trh nové vlajkové lodě – zmíněná řada Mate 40 už měla být venku, kvůli omezeným zásobám čipů a nemožnosti používat v telefonech určených pro západní trhy služby Googlu však bylo její představení odloženo. Modely řady budou podle neoficiálních zpráv na čínský trh uvedeny v polovině října, zatímco na globální trh se prý dostanou až v příštím roce.

HarmonyOS 2.0 je univerzální opensourcový operační systém, který je kromě smartphonů schopný pohánět tablety, chytré hodinky, počítače nebo televizory. V této chvíli je nová verze vydávána ve fázích pro vývojáře, první beta pro telefony by měla dorazit v prosinci.

Dnes nejčtenější

.