Zavřít reklamu

Společnost Google před několika lety představila Daydream – svou mobilní platformu pro virtuální realitu. Média ale tento týden přinesla zprávu o tom, že Daydream přijde o oficiální podporu ze strany Googlu. Firma potvrdila, že končí s aktualizacemi softwaru pro tuto platformu, a zároveň uvedla, že Daydream nebude fungovat s operačním systémem Android 11.

Přestože se pro mnohé fanoušky virtuální reality může jednat o zklamání, pro zasvěcené se nejedná o příliš překvapivý krok. Společnost Google se sice v roce 2016 pustila se vší vervou do vod virtuální reality, postupně ale své snahy v tomto směru vzdala. Headset Daydream umožňoval uživatelům – podobně jako třeba Samsung VR – vychutnat si virtuální realitu na kompatibilních smartphonech. Trendy se v této oblasti ale postupně stočily spíše k rozšířené realitě (Augmented Reality – AR), a tímto směrem se nakonec vydal také Google. Přišel s vlastní AR platformou Tango a vývojářskou sadou ARCore, kterou uplatnil i v řadě svých aplikací.  Google již delší dobu do platformy Daydream prakticky nijak neinvestoval, a to zejména z toho důvodu, že v ní přestával spatřovat jakýkoliv potenciál. Pravdou je, že pro společnost Google jsou primárním zdrojem příjmů zejména její služby a software. Hardware – včetně zmíněného VR headsetu – je spíše podružný, je proto pochopitelné, že si vedení firmy velice rychle spočítalo, že investice do služeb a softwaru, souvisejícího s rozšířenou realitou, se vyplatí více.

Služba Daydream bude i nadále dostupná, uživatelé se ale již nedočkají žádného dalšího softwaru ani bezpečnostních aktualizací. Headset i ovladač bude i nadále možné používat k prohlížení obsahu ve virtuální realitě, Google ale upozorňuje na to, že zařízení již nemusí pracovat tak, jak by mělo. Řada programů a aplikací třetích stran pro Daydream bude zároveň i nadále k dostání v Google Play Store.

Dnes nejčtenější

.