Zavřít reklamu

Podle nového průzkumu provedeného v USA webem WhistleOut se 85 % respondentů domnívá, že je alespoň jedna technologická společnost v současné době špehuje. Nejvíce jich tyto obavy spojuje s Facebookem (68 %) a TikTokem (53 %).

Za Facebookem a TikTokem následuje Google se 45 procenty, Instagram (patřící do „stáje“ Facebooku) s 43 procenty a první pětici uzavírá Amazon, z něhož má obavy 38 % respondentů.

Další pětici tvoří Snapchat (37 %), Twitter (35 %), YouTube (34 %), Apple (30 %) a LinkedIn se dvaceti procenty. Zajímavé je, že tomu, že je nešpehuje žádná technologická společnost, věří pouze 15 % dotázaných.

Většina respondentů se domnívá, že technologické firmy jdou se sledováním ještě dál – celých 80 % si myslí, že společnosti odposlouchávají jejich telefonní hovory. Na prvních příčkách se v tomto směru opět objevují Facebook (55 %) a TikTok (40 %). Nejméně nedůvěryhodnou platformou je z tohoto pohledu LinkedIn, kterou z odposlouchávání podezírá jen 14 % dotázaných.

Navzdory tomu, že respondenti věří, že zmíněné společnosti je sledují, 57 % z nich si není jistých, co s informacemi, které shromažďují, vlastně dělají. I když se jen 24 % dotázaných domnívá, že tyto firmy uživatele špehují, aby pro ně přizpůsobily reklamu a obsah, dvě třetiny tvrdí, že v aplikaci či na webu velké technologické společnosti viděly nebo slyšely reklamu či určitý produkt poté, co o takovém produktu pouze mluvily, ale nikdy jej nehledaly online.

Když byli respondenti dotázáni na to, co dělají proto, aby své soukromí před těmito aplikacemi chránili, 40 % z nich odpovědělo, že buď vymazalo nebo přestalo používat TikTok. 18 % uvedlo, že kvůli obavám ohledně soukromí přestalo používat aplikaci Facebooku.

Související články

Dnes nejčtenější

.