Zavřít reklamu

Společnost Counterpoint, která se zabývá analýzou trhu, zveřejnila informace k prodejům telefonů v prvním čtvrtletí tohoto roku. Z nich je zcela evidentní, že pandemie covidu-19 ovlivnila prodeje v celé Evropě. Meziročně bylo v Evropě prodáno o sedm procent méně telefonů. V západní Evropy můžeme vidět větší propad, konkrétně o devět procent. Důvodem je to, že v této oblasti řádil koronavirus dříve. Ve východní Evropě byla situace zcela jiná a i proto tamní trhy zaznamenaly snížení prodejů „pouze“ o pět procent.

Nejhůře se prodávaly telefony v Itálii, kde můžeme vidět meziroční propad o 21 procent. Nejedná se o velké překvapení, protože Itálii zasáhla pandemie covidu-19 mnohem více než okolní státy. Ve zbylých zemích byly nižší prodeje o zhruba sedm až jedenáct procent. Výjimkou je Rusko, u kterého můžeme vidět rozdíl pouze jedno procento. Způsobeno je to i tím, že Rusko bylo koronavirem zasaženo později a snížení prodejů se očekává v druhém čtvrtletí.

Podle Counterpointu prodeje telefonů zachraňovaly internetové e-shopy, které si připravily agresivnější akce s většími slevami. Kamenné obchody trpěly značně, protože byly ve většině zemí uzavřeny. Co se týče samotných značek, tak na prvním místě je stále Samsung, který si drží 29% podíl trhu. Na druhé místo se opět posunul Apple, který má 21% podíl. Třetí místo si s 16 procenty udržel Huawei, i když u něj můžeme vidět masivní propad o sedm procent. Čínská společnost se totiž kromě koronaviru musí potýkat i s embargem ze strany USA, takže v nových zařízeních například zcela chybí služby Google.

Související články

Dnes nejčtenější

.